Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Strajk rodziców w Radomiu

poniedziałek, 10 kwiecień 2017 16:14
Dział: Wiadomości
Autor 

„Nie dla chaosu w szkole”. Pod takim hasłem rodzice organizowali dziś strajk w szkołach w całym kraju. To protest przeciwko planowanej reformie edukacji. Radom przyłączył się do akcji, choć raczej w niewielkim wymiarze.

 

Gerard Parzelski jest członkiem władz mazowieckiego Komitetu Obrony Demokracji. Jest też organizatorem w Radomiu strajku rodziców i podkreśla, że to akcja całkowicie apolityczna, a uczestniczą w niej osoby o różnych poglądach. Strajk, jaki rodzice zorganizowali w dniu 10 kwietnia miał być protestem przeciwko reformie edukacji wdrażanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Tak naprawdę ta reforma, my to nazywamy deformą, jest kompletnie nieprzygotowana. Nie ma pokazanych źródeł finansowania i podstaw programowych, założeń. Nie wiemy kto jest autorem tej reformy - mówi Gerard Parzelski. Strajk miał polegać na tym, że rodzice, którzy uczestniczą w akcji, nie posyłają w poniedziałek dzieci do szkół, lub posyłają je w galowych ubraniach, albo nie posyłają na pierwsze dwie lub dwie ostatnie godziny lekcyjne. Jak wielu rodziców w Radomiu wzięło udział w akcji? Trudno powiedzieć – mówi sam organizator. Jak dodaje, na profilu akcji w serwisie społecznościowym chęć uczestnictwa zadeklarowało kilkaset osób. - Nie da się tego policzyć. My, rodzice, którzy uczestniczą w strajku, nie jesteśmy organizacją, działamy apolitycznie. Proszę zwrócić też uwagę, że nie wszyscy rodzice mogą sobie pozwolić na nie posyłanie swojego dziecka do szkoły – mówi Gerard Parzelski. Strajk w radomskich szkołach był raczej mało widoczny. Jak informuje wydział edukacji urzędu miejskiego, w poniedziałek w szkołach w Radomiu zajęcia odbyły się według planów. Odnotowano pojedyncze nieobecności uczniów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zainwestują w rozwój szkół zawodowych

  Prawie 16 milionów złotych otrzyma blisko 30 szkól zawodowych z Radomia i powiatu radomskiego na staże i praktyki oraz na wyposażenie pracowni i atrakcyjne zajęcia lekcyjne. Wszystko w ramach mazowieckiego programu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”.

 • PSP 22. Szkoła po reformie

  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 22 to przykład gimnazjum,które stało się podstawówką. Sprawdzaliśmy, jak placówka radzi sobie w pierwszym roku po wprowadzeniu reformy oświaty.

 • Można składać wnioski do w ramach RPO WM 2014-2020.

  Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyjmuje wnioski na dofinansowanie projektów zwiększających dostęp do edukacji przedszkolnej oraz wyrównujących szanse edukacyjne i rozwojowe dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na konkurs przeznaczono prawie 16 mln. złotych

 • LO im. Jana III Sobieskiego zostanie zlikwidowane

  Jak twierdzi wiceprezydent Radomia, przyczyną likwidacji jest mała liczba uczniów. Temat zamykania szkół był jednym z punktów dzisiejszych obrad Rady Miejskiej.

   

   

  Decyzja o likwidacji „Sobieskiego” łatwa nie jest, ale jest konieczna – twierdzi odpowiedzialny za edukację w mieście wiceprezydent Radomia, Karol Semik. - W tym liceum nie ma klasy pierwszej, nie ma klasy drugiej. Są dwie klasy trzecie, które 27 kwietnia 2018 roku kończą swoją pracę. Praktycznie od 28 kwietnia w tym liceum nie będzie żądnego ucznia – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
  Decyzja o likwidacji liceum Sobieskiego spotkała się z krytyką radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radny Marek Szary, szef klubu radnych PiS, przypadek liceum z Michałowa, nazywa świadomym niszczeniem szkoły. - Zauważyłem, że kiedy rząd wprowadził reformę oświaty, to u nas w Radomiu jest świadome niszczenie niektórych szkół. Prezydent tłumaczy, że to rodzice wybierają, ale kiedy rodzice chcą gdzieś dzieci posłać, to tam likwiduje się nabór. Jedną z tych szkół jest liceum im. Sobieskiego – dodaje Marek Szary.
  Uchwała przyjęta na poniedziałkowej sesji rady miejskiej jest uchwałą intencyjną. Rzeczywista likwidacja VIII LO rozpocznie się 31 sierpnia przyszłego roku. Zgodnie z zapewnieniem wiceprezydenta Karola Semika, kadra pedagogiczna liceum nie starci pracy. Zostanie zatrudniona w radomskiej oświacie.
  Radni przyjęli też uchwałę o likwidacji liceów profilowanych i techników uzupełniających w jedenastu szkołach prowadzonych przez gminę. Intencją tej uchwały jest nie tyle fizyczna likwidacji placówek, co uporządkowanie nazewnictwa, które nie funkcjonuje od momentu wprowadzenia reformy edukacji.

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej