Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert

Ćwiczenia na wypadek epidemii w Radomiu

czwartek, 06 kwiecień 2017 15:58
Dział: Wiadomości
Autor 

Ćwiczenia odbyły się na terenie radomskiego pogotowia ratunkowego i szpitala specjalistycznego. Zorganizowali je Zespół Zarządzania Kryzysowego, Sanepid oraz Pogotowie Ratunkowe.

 

 

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie procedur w przypadku podejrzenia lub wystąpienia zachorowań na choroby szczególnie niebezpieczne i wysoce zakaźne. - Takie ćwiczenia są niezbędne dlatego, że jeżeli rzeczywiście doszłoby do zagrożenia bioterrorystycznego, to musimy być po prostu gotowi. Celem ćwiczeń jest oczywiście poprawienie świadomości i umiejętności, oraz sprawności wszystkich zespołów – mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor Sanepidu w Radomiu.
Scenariusz ćwiczeń był następujący: do ambulatorium pogotowia ratunkowego zgłosił się mężczyzna z wysoką gorączką i objawami podobnymi do grypy. W trakcie rozmowy z lekarzem okazało się, że mężczyzna wrócił z podróży po Afryce Zachodniej. W toku rozmowy lekarz dyżurny powziął podejrzenie, że mężczyzna może być zakażony wirusem. Zapadła decyzja o wszczęciu procedur na wypadek zagrożenia epidemiologicznego. Personel ambulatorium założył odpowiednie fartuchy i maski. Zamknięto ambulatorium oraz powiadomiono Sanepid i Zespół Zarządzania Kryzysowego. - My epidemię tylko podejrzewamy tutaj na miejscu w momencie pierwszego kontaktu, natomiast procedura diagnostyczna i terapia są już wdrażane w ośrodkach wysoce specjalistycznych, które dysponują takim możliwościami – wyjaśnia Piotr Kowalski, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Radomiu.
Osoby z podejrzeniem chorób wysoce zakaźnych, trafiają do szpitala wskazanego w takich przypadkach, który znajduje się na Woli w Warszawie. Radomskie Pogotowie Ratunkowe jest jedną z nielicznych jednostek na Mazowszu, która dysponuje specjalną kapsułą do przewożenia osób zakażonych niebezpiecznymi wirusami. - Tą kapsułą można przewozić osoby, które mają zmniejszoną odporność, czyli na przykład osoby poparzone. Kapsuła działa w trybie podciśnieniowym. W zależności z jaką osobą mamy do czynienia, odpowiednie ustawienie parametrów w kapsule powoduje, że powietrze jest zasysane, a następnie filtrowane i wypuszczane na zewnątrz – mówi Mariusz Wielocha, ratownik medyczny.
Po odwiezieniu chorego mężczyzny do szpitala w Warszawie, specjalna grupa ratownictwa chemicznego straży pożarnej przeprowadziła dezynfekcję osób, które miały styczność z zakażoną osobą lub przebywały w jej pobliżu. Tak zwana dekontaminacja odbyła się w specjalnym ciągu ustawionym przez strażaków z jednostki numer 2 w Radomiu. - Ten ciąg dekontaminacyjny służy do właściwego przygotowania osób poszkodowanych w zdarzeniach, gdzie mogą wystąpić substancje chemiczne szkodliwe dla zdrowia – dodaje brygadier Marcin Ziomek, dowódca JRG 2 PSP w Radomiu.
Organizatorami ćwiczeń obrony cywilnej byli: Zespół Zarządzania Kryzysowego, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Pogotowie Ratunkowe w Radomiu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • To były niespokojne święta

  Święta Wielkanocne minęły pracowicie przede wszystkim dla Pogotowia Ratunkowego i ambulatorium. W tym czasie karetki pogotowia wyjeżdżały 700 razy. Policja odnotowała 4 wypadki, w których 8 osób zostało rannych. Radomska „drogówka” zatrzymała 8 nietrzeźwych kierowców.

 • Bo ferie mają być bezpieczne. Pokazy na Borkach

  Nad zalewem na Borkach policja, straż pożarna i strażnicy miejscy mówili między innymi o zagrożeniach z jakimi dzieci i młodzież mogą spotkać się w czasie zimowego wypoczynku.

 • Pracowite święta dla służb ratunkowych

  Święta Bożego Narodzenia minęły w Radomiu pracowicie nie tylko dla Pogotowia Ratunkowego i ambulatorium. Dużo pracy mieli także strażacy i policjanci.

 • Sanepid: przyczyną zbiorowego zatrucia była salmonella
  Bakterię stwierdzono w wyrobach cukierniczych Piekarni Rzemieślniczej „Rustykalna”. Na razie nie wiadomo skąd bakteria salmonelli wzięła się ciastkach.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej