Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza

sobota, 01 kwiecień 2017 15:55
Dział: Wiadomości
Autor 

Mieszkańcy XV-lecia chcą Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Procedura miałaby umożliwić głosowanie na sesjach Rady Miejskiej projektów uchwał przygotowanych przez obywateli.

 

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza to, zdaniem jej pomysłodawców, dobry krok w kierunku demokratyzacji życia społecznego. - Jest nasza propozycja wprowadzenia w Radomiu tzw. Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Jest to procedura, w ramach której pewna grupa obywateli będzie mogła przygotować projekt uchwały na konkretny temat, złożyć go następnie pod obrady Rady Miejskiej i będzie on musiał trafić pod głosowanie – mówi Adam Fundowicz, mieszkaniec osiedla XV-lecie.
Bodźcem do powołania Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej stała się sprawa budowy na terenie pomiędzy ulicami Bema i Sowińskiego bloku z tanimi mieszkaniami na wynajem. Blok miał powstać w ramach programu „Radom dla młodych”. Ale planom magistratu sprzeciwili się mieszkańcy osiedla XV-lecie. - Nastąpiła dyskusja z udziałem mieszkańców tej części Radomia. Mieszkańcy wyrażali swoje zaniepokojenie z planami budowy bloku. Za nami dużo rozmów, opinii, protestów, ale także dialogu, który jest nam bardzo potrzebny – dodaje
Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Magistrat wycofał się z planów budowy bloku i zdecydował o utworzeniu w tym miejscu terenów rekreacyjnych, których domagali się mieszkańcy osiedla. W protestach mieszkańców wspierali przedstawiciele radomskiej „Nowoczesnej”. - To nie politycy mają patent na wiedzę tylko mieszkańcy, tylko uczestnicy lokalnych społeczności. Wyrażam przekonanie, że wszystkie partie polityczne ponad podziałami powinny tworzyć i wspierać budowę społeczeństwa obywatelskiego – mówi Katarzyna Kalinowska, przewodnicząca radomskiej „Nowoczesnej”.
Pomysłodawcy utworzenia Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej uważają, że ich inicjatywa pozwoli mieszkańcom na rzeczywisty udział w życiu miasta i samorządu. Przedstawiciele „Nowoczesnej” zapowiedzieli złożenie w Biurze Rady Miejskiej pisma z prośbą o poparcie Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej przez przewodniczącego rady Dariusza Wójcika.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej