Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Strajk nauczycieli. W Radomiu „poniżej oczekiwań”

piątek, 31 marzec 2017 16:51
Dział: Wiadomości
Autor 

48 na 98 placówek oświatowych w Radomiu wzięło dziś udział w ogólnopolskim strajku nauczycieli. Nauczyciele domagają się gwarancji zatrudnienia i 10% podwyżki do płacy zasadniczej.

 

Szkoły, które w dniu 31 marca przyłączyły się od ogólnopolskiego strajku nauczycieli wywiesiły plakaty informujące o akcji. Ale nawet w takich placówkach w Radomiu dziś odbywały się niektóre zajęcia. Nie wszyscy pracownicy do akcji się przyłączyli. Dlatego niektóre lekcje się odbyły, a inne nie. W zastępstwie dyrektorzy szkół organizowali czas uczniom na świetlicach, czy salach gimnastycznych.
W Radomiu w akcji protestacyjnej wzięło udział, w różnym stopniu, 48 palcówek oświatowych. 48 na 98 funkcjonujących. - Jest to poniżej oczekiwań z tego względu, że załogi wypowiedziały się wcześniej w referendach strajkowych, a było ich 62. Także nie wszystkie załogi, które zgodziły się na zorganizowanie strajku, tę akcję podjęły – mówi Tomasz Korczak, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Radomiu.
Strajkujący nauczyciele i pracownicy administracyjni do szkół przyszli, ale nie podejmowali pracy. Protestujący domagają się gwarancji zatrudnia w czasie, w którym wdrażana będzie reforma edukacji, a także 10 % podwyżki płacy zasadniczej. - Jeżeli płaca zasadnicza nauczyciela rozpoczynającego pracę lub z niewielkim stażem waha się od 2 do ponad 3 tysięcy złotych brutto, w zależności od stopnia, to łatwo policzyć, że chodzi o podwyżki o 200, 300 złotych – dodaje Tomasz Korczak.
Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wyklucza kolejnych akcji protestacyjnych. Ale decyzja będzie należała do zarządu oddziału ZNP – mówi Tomasz Korczak.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zainwestują w rozwój szkół zawodowych

  Prawie 16 milionów złotych otrzyma blisko 30 szkól zawodowych z Radomia i powiatu radomskiego na staże i praktyki oraz na wyposażenie pracowni i atrakcyjne zajęcia lekcyjne. Wszystko w ramach mazowieckiego programu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”.

 • Można składać wnioski do w ramach RPO WM 2014-2020.

  Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyjmuje wnioski na dofinansowanie projektów zwiększających dostęp do edukacji przedszkolnej oraz wyrównujących szanse edukacyjne i rozwojowe dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na konkurs przeznaczono prawie 16 mln. złotych

 • LO im. Jana III Sobieskiego zostanie zlikwidowane

  Jak twierdzi wiceprezydent Radomia, przyczyną likwidacji jest mała liczba uczniów. Temat zamykania szkół był jednym z punktów dzisiejszych obrad Rady Miejskiej.

   

   

  Decyzja o likwidacji „Sobieskiego” łatwa nie jest, ale jest konieczna – twierdzi odpowiedzialny za edukację w mieście wiceprezydent Radomia, Karol Semik. - W tym liceum nie ma klasy pierwszej, nie ma klasy drugiej. Są dwie klasy trzecie, które 27 kwietnia 2018 roku kończą swoją pracę. Praktycznie od 28 kwietnia w tym liceum nie będzie żądnego ucznia – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
  Decyzja o likwidacji liceum Sobieskiego spotkała się z krytyką radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radny Marek Szary, szef klubu radnych PiS, przypadek liceum z Michałowa, nazywa świadomym niszczeniem szkoły. - Zauważyłem, że kiedy rząd wprowadził reformę oświaty, to u nas w Radomiu jest świadome niszczenie niektórych szkół. Prezydent tłumaczy, że to rodzice wybierają, ale kiedy rodzice chcą gdzieś dzieci posłać, to tam likwiduje się nabór. Jedną z tych szkół jest liceum im. Sobieskiego – dodaje Marek Szary.
  Uchwała przyjęta na poniedziałkowej sesji rady miejskiej jest uchwałą intencyjną. Rzeczywista likwidacja VIII LO rozpocznie się 31 sierpnia przyszłego roku. Zgodnie z zapewnieniem wiceprezydenta Karola Semika, kadra pedagogiczna liceum nie starci pracy. Zostanie zatrudniona w radomskiej oświacie.
  Radni przyjęli też uchwałę o likwidacji liceów profilowanych i techników uzupełniających w jedenastu szkołach prowadzonych przez gminę. Intencją tej uchwały jest nie tyle fizyczna likwidacji placówek, co uporządkowanie nazewnictwa, które nie funkcjonuje od momentu wprowadzenia reformy edukacji.

   

 • Pieniądze dla przedszkoli w ramach unijnego programu

  Za prawie 2,5 miliona złotych w ramach projektu „Idzie szkrab w wielki świat” zostaną wyposażone nowe oddziały przedszkole w Radomiu. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej. Ponad 1300 maluchów będzie mogło skorzystać z zajęć psychoruchowych, a dzieci niepełnosprawne z zajęć terapeutycznych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej