Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Radni przeciwko połączeniu szpitali. Zdecydował 1 głos

czwartek, 30 marzec 2017 16:42
Dział: Wiadomości
Autor 

Rada powiatu radomskiego sprzeciwia się połączeniu szpitali w Pionkach i Iłży. Uchwała przepadła zaledwie jednym głosem. Teraz zarząd powiatu musi się zastanowić, skąd wziąć pieniądze na modernizację obu lecznic.

 

Pomysł połączenia szpitala w Iłży ze szpitalem w Pionkach to efekt audytu przeprowadzonego w obu lecznicach przez niezależną firmę. - Zostało to wykonane przez firmę zewnętrzną. Dane przekazywali dyrektorzy obu szpitali, oraz Oddział Mazowiecki Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi Leszek Margas, wicestarosta radomski. Audyt wykazał przede wszystkim, że oba szpitale są nierentowne i cały czas generują starty. Zobowiązania wymagalne szpitala w Iłży czyli takie, które trzeba jak najszybciej uregulować, żeby do placówki nie wszedł komornik to około 1 miliona 300 tysięcy złotych. Zobowiązania szpitala w Pionkach natomiast wynoszą ponad 1 milion 600 tysięcy złotych. Dług obu lecznic na dzień 31 grudnia ubiegłego roku wynosił ponad 6,5 miliona złotych. Jednym z zaleceń audytu było połączenie obu szpitali, którymi kierowałby jeden dyrektor. To zalecenie spodobało się Zarządowi Powiatu Radomskiego. - Proponujemy formę połączenia po to między innymi, żeby zmniejszyć koszty funkcjonowania obydwu jednostek. Przede wszystkim chodzi nam o to, żeby te szpitale nie były zagrożone nowymi regulacjami prawnymi, wprowadzonymi przez obecny rząd – mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski. Na czwartkowej sesji rady powiatu z wynikami audytu zostali zapoznani radni. Na sesji obecni byli także dyrektorzy obu szpitali oraz personel medyczny lecznic. Ci ostatni byli przeciwni łączeniu obu szpitali. - Zawsze byłem przeciw i teraz także jestem na „nie”. Ta uchwała nie ma żadnego uzasadnienia. Anie ekonomicznego, ani merytorycznego, ani organizacyjnego. Wprowadzi tylko duży chaos, co będzie skutkowało likwidacją szpitali – mówi Aleksander Gawlik, dyrektor szpitala w Pionkach. Przeciwna łączeniu lecznic była także Komisja Zdrowia Rady Powiatu. Decyzja członków komisji nie zaskoczyła Leszka Margasa, wicestarosty radomskiego. - Większość członków komisji to radni z gmin Iłża i Pionki. Trudno oczekiwać, że komisja będzie „za” - dodaje wicestarosta Leszek Margas. Dyskusja nad projektem uchwały o połączeniu szpitali trwała kilka godzin. - Najważniejszym zadaniem jest pozyskanie środków na modernizację tych szpitali. W Pionkach modernizacja powinna objąć oddział położniczy i chirurgiczny. Jeżeli to zrobimy, to szpitale będą na poziomie XXI wieku i będą miały dużo pacjentów – dodaje Aleksander Gawlik. W sprawie połączenia szpitali radni głosowali imiennie. Za połączeniem szpitali było 13 radnych. Przeciwko 14. Tym samym radni opowiedzieli się za dotychczasowym modelem funkcjonowania obu lecznic. - Nie mamy planu B. Byliśmy przekonani, że radni nas pochwalą za to, że proponujemy najlepsze rozwiązanie w obecnej sytuacji. Teraz będziemy musieli usiąść do stołu i zacząć rozmawiać – mówi starosta Mirosław Ślifirczyk. A jest o czym rozmawiać. Nowe inwestycje, które są konieczne w szpitalach w Iłży i Pionkach, to wydatek – jak wyliczyli audytorzy – ponad 19,5 miliona złotych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • "Perły Powiatu" w Iłży

  Wyjątkowo, bo w Iłży odbył się finał VII Edycji Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego "Perły Powiatu". Nagrodzone zostały firmy, które w sposób szczególny wyróżniają się swoją działalnością w powiecie radomskim.

 • Będą inwestycje nad stawem w Pionkach

  Teren nad Stawem Górnym w Pionkach zostanie zagospodarowany. Pojawią się m.in. atrakcje dla dzieci, które – jak mówi burmistrz Pionek – przyciągną całe rodziny. Inwestycja zdobyła dofinansowanie unijne.

 • Lekarze będą pracować krócej. Władze szpitali: damy radę

  W całej Polsce, także w Radomiu lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Zarówno w szpitalu miejskim, jak i w lecznicy na Józefowie ze strony zarządzających pada zapewnienie, że nie spowoduje to paraliżu. Choć może być mniej komfortowo.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej