Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2021    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Rozbudują ZUOK. Będzie największy w Polsce

poniedziałek, 27 marzec 2017 18:01
Dział: Wiadomości
Autor 

Firma Sutco Polska przeprowadzi rozbudowę Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. Wartość inwestycji to 54 mln. zł brutto. Po modernizacji to będzie największa instalacja segregowania odpadów w Polsce.

Procedury związane z budową w Radomiu Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych trwały mniej więcej od roku 2000. Pod koniec 2005 roku podpisane zostały umowy z wykonawcami. ZUOK został oficjalnie otwarty w maju 2010 roku.

- Ten zakład powstał jako inwestycja realizowana jeszcze ze środków przedakcesyjnych, ze środków funduszu spójności. Beneficjentem było miasto Radom, my byliśmy inwestorem zastępczym i realizowaliśmy tę inwestycję – przypomina Waldemar Kordziński, prezes spółki RadKom.

Region, który może być obsługiwany przez radomski ZUOK obejmuje 63 gminy z 9 powiatów plus miasto Radom. To około 700 tysięcy osób, wytwarzających niemal 240 tysięcy ton odpadów rocznie. Zakład musi być gotowy do odbioru takiej ilości. Stąd potrzeba rozbudowy i modernizacji linii. Umowę na wykonanie tej rozbudowy spółka podpisała z firmą Sutco-Polska.

- Dzisiaj podpisujemy umowę, ale zakład zacznie funkcjonować za dwa lata, jeśli wszystko dobrze pójdzie. Przed nami wybór firmy budowlanej, więc jest jeszcze trochę rzeczy do zrobienia – mówi Adam Jurkiewicz, dyrektor SUTCO Polska.

Zmodernizowana linia po rozbudowie zapewni przetwarzanie 210 tysięcy ton odpadów rocznie. - Radom zrobił kolejny, duży krok, aby gospodarka odpadami była coraz lepsza, a nawet wzorcowa – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Ale równie ważne jest także to, że poprawi się sprawność odzyskiwania surowców. Obecnie do zakładu trafiają odpady posegregowane – i te odzyskuje się w niemal 100%, ale wciąż dużo trafia śmieci nieposegregowanych. Z nich udaje się odzyskiwać ok. 10%. W większości segregacja tych odpadów odbywa się ręcznie. PO modernizacji całość będzie automatyczna, a sprawność odzysku wzrośnie do 20%.

- Nowa linia pozwoli nam odzyskiwać dużo większą ilość odpadów, które następnie trafiają do recyklingu i są wykorzystywane do innych rzeczy, a to jak wiadomo na rynku się sprzedaje, więc sądzimy, że większa ilość odzyskanych materiałów pozwoli nam zwiększyć przychody w tym zakresie – mówi Waldemar Kordziński.

Modernizacja zakładu będzie kosztowała prawie 54 miliony złotych. To środki własne oraz kredyt z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednocześnie spółka stara się o finansowanie unijne. Wniosek został złożony, na razie względy proceduralne nie pozwalają go rozpatrywać. Chodzi o brak Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Jeśli projekt przejdzie, spółka ma szansę uzyskać finansowanie na poziomie 35 milionów złotych.

Zakład ma być gotowy za dwa lata. W ramach rozbudowy powstanie nowa hala i nowa linia segregacji odpadów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Strażacy ugasili pożar składowiska śmieci

  Ponad 40 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasiło i gasi ogromny pożar składowiska śmieci na Wincentowie w Radomiu. Pożar wybuchł popołudniu w niedzielę. Jak mówią strażacy, to jeden z najtrudniejszych pożarów jaki gasili w ostatnim czasie.

 • Magistrat: w Radomiu nie ma problemu z odbiorem śmieci

  Śmierdzący i nieestetyczny problem pojawił się na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie” tuż po świętach Bożego Narodzenia. Góra odpadów przez kilka dni zalegała w jednym ze śmietników przy ulicy Cisowej.

 • W Radkomie trwa modernizacja

  Spółka Radkom przeprowadza modernizację linii technologicznej do segregacji i przetwarzania odpadów. Budowa i montaż nowej linii ma kosztować ponad 50 milionów złotych.

 • Jest porozumienie w spółce Radkom. Będą podwyżki

  Po ok. 200 złotych podwyżki otrzymają wszyscy pracownicy spółki RadKom. Dziś zakończyły się trwające od kilku miesięcy negocjacje między zarządem a związkami zawodowymi.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej