Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Złe zarządzanie, czy niskie finansowanie. Spór o szpital

piątek, 24 marzec 2017 17:04
Dział: Wiadomości
Autor 

Kolejni politycy krytykują plany restrukturyzacji szpitala na Józefowie. Głos w tej sprawie zabrali radni PiS. Ich zdaniem zmiany w szpitalu to efekt złego zarządzania. Zarząd odpowiada: to efekt niskiego finansowania.

 

 

Likwidacja 250 łóżek nie jest likwidacją miejsc dla pacjentów – tłumaczyły władze szpitala na Józefowie podczas piątkowej konferencji zorganizowanej w związku z planowaną restrukturyzacją, ale też i negatywnymi komentarzami, płynący m.in. z ust polityków. W piątek do grona krytykujących dołączyli radni miejscy i wojewódzcy Prawa i Sprawiedliwości. - Naszym zdaniem złe zarządzanie przed i po komercjalizacji doprowadziło do tak złej sytuacji - twierdzi Agnieszka Górska, radna PiS sejmiku Mazowsza.
Do tego, co było przed komercjalizacją prezes się nie odnosi, bo funkcję objął w momencie przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego, czyli dwa lata temu. Jak informuje Tomasz Skura, w czasie jego zarządzania sytuacja uległa poprawie. - Zbyt dużego wpływu nie mieliśmy na rok 2015, w którym było ponad 20 milionów złotych straty. A to nasze „nieudolne zarządzanie” doprowadziło do tego, że mamy wynik lepszy o 8 milionów złotych – twierdzi Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Prezesi szpitala przekonują, że likwidacja 250 łóżek i zwolnienie 80 osób nie wpłyną źle na sytuację pacjentów. Bo likwidowane mają być łóżka, które nie są wykorzystywane. A liczba łóżek jest ważna, bo determinuje liczbę personelu. Jeśli łóżek jest mniej, to mniej może być też pracowników, czyli mniejsze są koszty. Planowane zmiany mają przynieść ponad 5 milionów złotych oszczędności w skali roku.
Liczba łóżek na niektórych oddziałach ma być mocno okrojona. Np. na ginekologii i położnictwie będzie o 50 łóżek mniej, na chirurgii ogólnej – o 27, na kardiochirurgii – o 18. Prezes informują, że planowane zmiany konsultowali z kierownikami oddziałów. - Na oddziale otolaryngologii mamy 37 łóżek, a chcemy, żeby było ich 16. Ordynator powiedział, że spokojnie wykona wszystkie procedury - informuje Krzysztof Zając, wiceprezes szpitala.
Ale te wszystkie wyliczenia wywołują krytyczne refleksje. Coraz częściej słyszy się, że ekonomia zaczyna być ważniejsza od pacjenta, że lecznice coraz bardziej patrzą na zysk, a nie na potrzebujących. W odpowiedzi Tomasz Skura informuje, że pacjenci przyjmowani byli i będą, ale też dodaje, że zadłużenie lecznic rośnie w tempie, które określa „zastraszającym”. - To nie jest tak, że my patrzymy na pacjenta przez pryzmat ekonomii. Ale szpital już zaczyna być niewydolny, jeśli chodzi o zabezpieczenie jego podstawowych praw. Jednak my nigdy nie odmówimy przyjęcia pacjentowi w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia – zapewnia Tomasz Skura.

Prezes i wiceprezes za całe zło w szpitalach obwiniają zbyt niskie finansowanie. Przypominają, że lecznica na Józefowie każdego roku wypracowuje 15 milionów złotych nadwykonań, o które sądzi się potem z NFZ-em. - To wszystko jest związane z finansowaniem. My od 10 lat nie dostaliśmy więcej pieniędzy na to, żeby zrobić więcej tomografii na przykład, czy rezonansu. Na rezonans termin jest u nas teraz na grudzień – mówi Krzysztof Zając.

Proces restrukturyzacji jest już wdrażany. Najwięcej, bo 18 pielęgniarek i położnych ma zostać zwolnionych z oddziału ginekologiczno-położniczego. Zmieni się struktura chirurgii, która teraz funkcjonuje na dwóch piętrach. Po zmianach ma być na jednym piętrze. Zmiany dotkną także internę, czyli oddział, który zazwyczaj jest przepełniony. Na oddziale wewnętrznym II liczba łóżek nie zmieni się, ale na wewnętrznym I będzie mniejsza o 40. Tu także ma zostać utworzony już nie oddział, a pododdział reumatologii. Z 10 łóżkami. Prezes twierdzi, że to w zupełności wystarczy. Innego zdania jest przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik, który mimo że organem prowadzącym dla lecznicy na Józefowie jest marszałek, zwraca się do prezydenta Radomia, jako do - jak tłumaczy – odpowiedzialnego za służbę zdrowia w mieście. - Żądam od prezydenta Witkowskiego zajęcia się sytuacją w służbie zdrowia w Radomiu. To prezydent musi wskazać gdzie po szkodliwej działalności koalicji PO-PSL mają się leczyć pacjenci - mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.

Dariusz Wójcik zapowiedział, że jeśli do poniedziałku nie otrzyma odpowiedzi od prezydenta Witkowskiego, to zaproponuje zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej poświęconej sytuacji w służbie zdrowia w Radomiu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Radomska szpitale grają z WOŚP

  W szpitalu na Józefowie już dziś rozpoczęła się WOŚP. Za datek wrzucony do puszki odwiedzający mogli skorzystać z badania np. poziomu cholesterolu czy cukru. Radomskie szpitale przekonują, że warto grać z Orkiestrą.

 • W szpitalach „mniej komfortowo, ale nie ma paraliżu”

  Jak zapowiadali, tak zrobili. Lekarze zarówno ze szpitala mazowieckiego na Józefowie, jak i miejskiego przy ul. Tochtermana wypowiedzieli klauzule opt-out. Dla szpitali to problem, ale – jak zapewniają – wypowiedzenia nie spowodują teraz paraliżu.

 • Lekarze będą pracować krócej. Władze szpitali: damy radę

  W całej Polsce, także w Radomiu lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Zarówno w szpitalu miejskim, jak i w lecznicy na Józefowie ze strony zarządzających pada zapewnienie, że nie spowoduje to paraliżu. Choć może być mniej komfortowo.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej