Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Rząd chce budować CPL. Co z lotniskiem w Radomiu?

czwartek, 16 marzec 2017 17:03
Dział: Wiadomości
Autor 

„Strategia i biznesplan dla lotniska cywilnego w Radomiu są już nieaktualne” - tak prezydent Radosław Witkowski komentuje decyzję o budowie między Łodzią i Warszawą nowego, Centralnego Portu Lotniczego.

 

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów decyzję o rekomendacji budowy Centralnego Portu Lotniczego podjął w minioną środę. Plany budowy CPL-u zaniepokoiły prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. W Urzędzie Miejskim doszło do pilnego spotkania prezydenta, skarbnika miasta oraz zarządu spółki Port Lotniczy Radom. Rozmawiano o przyszłości cywilnego lotniska na Sadkowie. - To zielone światło zdecydowanie zmienia geografię lotnisk regionalnych w Polsce. Powoduje także zmianę dla tych portów i między innymi także dla portu w Radomiu – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Budowa Centralnego Portu Lotniczego miałaby kosztować około 30 miliardów złotych. Jej zakończenie planowane jest na 2028 rok. Dlatego prezydent Witkowski chce uzyskać nowe dane i prognozy dotyczące ruchu lotniczego w Polsce za 10 lat. - W tej chwili strategie i biznesplan, który został stworzony i przedstawiony na sesji Rady Miejskiej na początku roku 2016 uważam za nieaktualny. Wszystkie dokumenty muszą aprobować to, że w Polsce w ciągu najbliższych 10 lat powstanie nowy Centralny Port Lotniczy, który będzie gotowy do przyjęcia 50 milionów pasażerów – dodaje prezydent Radosław Witkowski. Według analiz rynek lotniczy w Polsce za 10 lat ma generować do 60 milionów pasażerów. Według ekspertów budowa CPL-u poważnie zaszkodzi mniejszym lotniskom, które korzystają m.in. z usług tanich linii lotniczych. W tym gronie znajduje się także lotnisko w Radomiu, z którego lata tylko jeden przewoźnik. Port ma duże problemy z rozbudową infrastruktury i przyciągnięciem kolejnych przewoźników. - W tej chwili przewiduję aktualizacje strategicznych dokumentów. Z tych dokumentów musi wypływać decyzja na przyszłość dla Portu Lotniczego Radom – mówi prezydent Radosław Witkowski. W roku 2016 polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 milionów pasażerów. Największe porty w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach Wrocławiu i Poznaniu obsłużyły w sumie ponad 27 milionów pasażerów. Lotnisko w Radomiu w ubiegłym roku obsłużyło ponad 9700 pasażerów.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej