Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Orliki nie odlecą z Radomia? Minister zapewnia

czwartek, 16 marzec 2017 16:59
Dział: Wiadomości
Autor 

Nie ma planów przeniesienia samolotów szkolnych Orlik z Radomia do Dęblina – zapewnia minister obrony narodowej. W tej sprawie z ministrem rozmawiał Wojciech Skurkiewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

O planach dowództwa 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego informowaliśmy pod koniec lutego. Przebazowanie samolotów Orlik z lotniska na Sadkowie do Dęblina miało być jedną z opcji, którą dowództwo skrzydła, zaczęło poważnie rozważać. Przebazowanie Orlików mogłoby mieć związek z wycofaniem z eksploatacji samolotu Iskra, który w szkoleniu używany jest od blisko 53 lat. Sprawą zainteresowaliśmy Wojciecha Skurkiewicza, posła PiS i wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej. - O próbach przeniesienia Orlików z Radomia do Dęblina rozmawiałem z ministrem obrony narodowej. Antoni Macierewicz jednoznacznie zaprzeczył, aby wojsko miało jakiekolwiek plany w stosunku do 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego i przenoszenia Orlików. Nie ma takich rozmów i nie ma takich planów – mówi Wojciech Skurkiewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Iskra zastępowana jest powoli włoskim Aeromacci M-346 Master. Docelowo w Dęblinie ma być 8 tych samolotów. Według planów dowództwa 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego na lotnisko na Sadkowie trafiłoby natomiast z Dęblina kilkadziesiąt śmigłowców Puszczyk. - Minister stwierdził, że obowiązuje zasada „nic o was bez was”. Jakiekolwiek plany dotyczące radomskiego lotniska będą konsultowane z dowództwem bazy, pracownikami, pilotami oraz radomskimi politykami PiS – dodaje poseł Skurkiewicz. Samoloty PZL 130 Orlik są używane w szkoleniu podchorążych od 1994 roku. Radomska jednostka jest jedyną w Polsce wyposażoną w te maszyny. Ma ich 16. Ponadto instruktorzy z radomskiej bazy tworzą Zespół Akrobacyjny „Orlik”, który uczestniczy w pokazach lotniczych w całej Europie.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • PiS zaprezentował kandydata na prezydenta Radomia

  Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej i przewodniczący radomskich struktur PiS, został w czwartek oficjalnie zaprezentowany jako kandydat tej partii na prezydent Radomia w tegorocznych wyborach samorządowych. Podczas prezentacji ujawnił, ze PiS ma już gotowy program rozwoju dla Radomia.

 • Znamy kandydata PiS na prezydenta Radomia!

  Na oficjalnej stronie Prawa i Sprawiedliwości ogłoszono listę kandydatów na fotele prezydentów miast. W tym gronie znalazło się nazwisko Wojciecha Skurkiewicza, który wystartuje w wyborach w Radomiu.

 • Kiedy poznamy kandydata PiS na prezydenta Radomia ?

  Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość – jak dowiadujemy się nieoficjalnie – przedstawi swojego kandydata na prezydenta Radomia w nadchodzących wyborach samorządowych. PiS już wie kto to będzie, ale milczy na ten temat. Na giełdzie nazwisk prowadzi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej