Dzisiaj jest: 8 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Brygida, Pelagia, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Pali się w skansenie

sobota, 02 maj 2015 14:50
Dział: Wiadomości
Autor 

W Muzeum Wsi Radomskiej trwa trzydniowy festyn zatytułowany „Pali się”, czyli Majówka ze strażakiem Waldkiem. Jutro, w niedzielę odbędą się tam oficjalne uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka.

 

Nie każdy umie lać wodę. Potrzebne są siła i... celność. O czym mógł przekonać się każdy, kto spróbował trafić do celu strumieniem z ręcznej pompy. Ale czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Tak było w przypadku Adriana, strażaka z Kosowa, który jest jednocześnie administratorem strony Radom 112 na Facebooku oraz Radom998.blogspot.com. - Jestem strażakiem ochotnikiem przez mojego ojca. Od małego razem z nim tym się zajmuję. Po prostu wszczepił razem z genami we we mnie tę pasję strażacką no i staram się to rozwijać – opowiada Adrian Sroka z OSP Kosów. Dzisiejsza straż pożarna i straż sprzed kilkudziesięciu lat to dwie różne straże jeśli chodzi o wyposażenie. Ale pasja i zaangażowanie są takie same. Jak przyznają strażacy z państwowych straży pożarnych, bez ochotniczych straży cały system ochrony byłby dużo słabszy. - Ochotnicze straże pożarne są istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej w naszym kraju – mówi st. kpt. Łukasz Szymański z Komendy Miejskiej PSP w Radomiu. Państwowa Straż Pożarna zlokalizowana jest przede wszystkim w miastach. W terenach wiejskich to ochotnicy stanowią fundament ochrony przeciwpożarowej. - Ochotnicza Straż Pożarna w pożarnictwie w tej chwili jest podstawą – uważa Robert Siudek, komendant Gminnej OSP w Borkowicach. Ale strażacy pamiętają o swojej historii. I pielęgnują ją. W radomskim skansenie strażacy z Borkowic pokazali replikę wozu rekwizytowego wraz z sikawką konną pochodzącego z lat dwudziestych XX wieku i pompę ręczną z 1915 roku. Mundury także mieli stylowe. - Mundury były szyte dwa lata temu w Częstochowie w wytwórni krawieckiej Wiarus, pochodzą też z okresu lat dwudziestych. Hełmy są z 1935, oryginalne, z fabryki Ludwików w Kielcach – opowiada Robert Siudek. W programie festynu w radomskim skansenie znalazły się testy sprawnościowe, konkursy, koncerty orkiestr, potańcówki a także pokazy gaszenia pożarów za pomocą zabytkowego i współczesnego sprzętu. - Podczas dzisiejszego festynu pokazywaliśmy jak straż pożarna i mieszkańcy wsi funkcjonowali w dawnych latach w czasie pożaru. Jedna z chałup, jeden z budynków gospodarczych zapalił się, zostali zaalarmowani wszyscy mieszkańcy wsi, przyjechała ochotnicza straż pożarna, która miała na wyposażeniu sikawkę konną z pompą ręczną – tłumaczy przebieg pokazów st. kpt. Łukasz Szymański. Trzydniowy festyn zwieńczą w niedzielę oficjalne obchody Dnia Strażaka. O godzinie 15.00 msza święta w intencji strażaków, potem odznaczenia, wyróżnienia i zabawa. O godzinie 17.00 koncert orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej, po nim potańcówka.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Domowy ogień od gromnicy

  Uroczystości Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Organizatorzy przypomnieli dawne obyczaje polskiej wsi.

 • Zapomniany i zabawny zwyczaj świąt

  Liturgiczny wymiar świat dziś niekiedy schodzi na dalszy plan. Na dawnej wsi był niezwykle ważny. Wielką wagę przykuwano do pasterki. Drugiego dnia świąt w kościele było zabawnie, bo uczestnicy mszy obrzucali się...owsem.

 • Nowe inwestycje w skansenie. Umowa podpisana

  Będzie „Mała wioska” dla dzieci, remont kościoła św. Doroty i inne prace inwestycyjne. W Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęto realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Dziś z kolei została podpisana umowa na unijne dofinansowanie inwestycji.

 • Integracja i pieczone ziemniaki

  Były pieczone ziemniaki, ludowe zwyczaje i dobra zabawa. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka zaprosił dzieci do Muzeum Wsi Radomskiej. Tam odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej