Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2021    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Bomba ekologiczna na wysypisku? Radkom zaprzecza

środa, 15 marzec 2017 16:01
Dział: Wiadomości
Autor 

Wysypisko śmieci na Wincentowie jest tykającą bombą ekologiczną– przestrzega Robert Mordak, poseł ugrupowania Kukiz'15. Według posła Radkom odzyskuje i przetwarza zbyt małą ilość gazu ze składowiska. Pozostała część może doprowadzić do wybuchu. Z tezami nie zgadza się Radkom.

Poseł Robert Mordak z Kukiz'15, oraz zaproszeni przez niego eksperci odwiedzili Radkom we wtorek. Wśród ekspertów był m.in. Irmantas Sidlauskas z Litwy. Według niego wysypisko śmieci na Wincentowie jest źle zarządzane pod względem odzyskiwania i przetwarzania gazu, który znajduje się w wysypisku. - Odwiedziłem wiele wysypisk śmieci w Europie, m.in. na Ukranie, Litwie, Białorusi, w Rosji. Radomskiemu wysypisku w skali od 1 do 10 dałbym 2, lub maksymalnie 3 punkty – mówi Irmantas Sidlauskas, ekspert z Litwy. Z opinią eksperta z Litwy nie zgadza się Waldemar Kordziński, prezes Radkomu. - Sądzę, że przyjechali z góry założoną tezą i ta wizyta miała tylko uwiarygodnić ich informacje. Natomiast wkradło się tam dużo nieścisłości i wykorzystywania informacji na własne potrzeby – mówi Waldemar Kordziński. Chodzi o tezy, które zaprezentował podczas konferencji prasowej między innymi poseł Robert Mordak, dotyczące odzyskiwania i przetwarzania przez Radkom metanu, który gromadzi się na wysypisku. - Z gazu, który jest wytwarzany przez środowisko jest odzyskiwane i przetwarzane na energię elektryczną według naszych informacji i wiedzy tylko 16 %. Reszta albo ulatnia się do atmosfery, albo migruje wewnątrz środowiska, tworząc możliwość wybuchu i zagrożenia dla ludzi – mówi Robert Mordak, poseł Kukiz'15. Według Waldemara Kordzińskiego, poseł Robert Mordak ma rację tylko w jednej kwestii. - Ma rację, że metan jest, bo metan jest w każdym składowisku. Natomiast nie ma racji jeżeli chodzi o jakiekolwiek zagrożenie, czy tykającą bombę. To nas zbulwersowało, ponieważ eksploatacja naszego składowiska, jeżeli chodzi o odzyskanie metanu i jego przetworzenie do uzyskania energii elektrycznej i cieplnej, trwa w Radkomie od lat 90-tych ubiegłego stulecia – dodaje Waldemar Kordziński. Irmantas Sidlauskas, litewski ekspert, którego do Radomia zaprosił poseł Robert Mordak, jest zdania, że do atmosfery z radomskiego składowiska trafia wiele tysięcy metrów sześciennych gazu miesięcznie. - Na podstawie informacji, które otrzymaliśmy, możemy przypuszczać, że w powietrze w ciągu godziny emitowane jest 200 metrów sześciennych gazu – dodaje Irmantas Sidlauskas. Ale Waldemar Kordziński dementuje te informacje. Według prezesa Radkomu, przywożone odpady trafiają najpierw do zakładu. - Są tu segregowane. Są odzyskiwane wszelkie możliwe materiały, jakie możemy stamtąd odzyskać. Dodatkowo resztki poodpadowe, które mają prawo trafić na składowisko, są zneutralizowane biologicznie - wyjaśnia Waldemar Kordziński. Te materiały, które trafiają na wysypisko nie wytwarzają już metanu. Gaz jest tylko w poprzednich odpadach, które na Wincentowie były składowane. Trudno jest oszacować ilość tego gazu. Z metanu, który jest jeszcze w składowisku, spółka wytwarza energię elektryczną i cieplną dla potrzeb Radkomu. Wysypisko śmieci na Wincentowie zajmuje obszar 20 hektarów. Czynnie wykorzystywane jest 14 hektarów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Poseł Mordak zaniepokojony stanem składowiska śmieci w Radomiu

  Sprawą płonącego składowiska śmieci w Radomiu, zajął się także radomski poseł Kukiz'15 Robert Mordak. Zorganizował w tym temacie nawet konferencję prasową. I zaprosił na nią ekspertów ze Stowarzyszenie Inicjatywa dla Środowiska, Energii i Elektromobilności.

 • Strażacy ugasili pożar składowiska śmieci

  Ponad 40 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasiło i gasi ogromny pożar składowiska śmieci na Wincentowie w Radomiu. Pożar wybuchł popołudniu w niedzielę. Jak mówią strażacy, to jeden z najtrudniejszych pożarów jaki gasili w ostatnim czasie.

 • Kukiz'15 do wyborów samodzielnie, chociaż...

  Do wyborów w Radomiu pójdziemy pod własnym szyldem, czyli nie będziemy wchodzili w żadne koalicje – mówi poseł Robert Mordak, poseł Kukiz'15. Stowarzyszenie nie wyklucza natomiast koalicji w okolicznych powiatach.

 • Chcą pomagać Polonii na Ukrainie

  Stowarzyszenie Kukiz '15 rozpoczyna zbiórkę darów i datków dla Polonii na Ukrainie. Przede wszystkim potrzebna jest żywność o długich terminach przydatności do spożycia i ciepła odzież.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej