Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Przystanek na drodze do równości

czwartek, 09 marzec 2017 15:23
Dział: Wiadomości
Autor 

„Przystanek Radom” - pod taka nazwą odbyły się w Radomiu protesty przeciw dyskryminacji kobiet. Organizacją zajęła się nieformalna grupa, która deklarowała ponadpartyjny charakter.

 

Centrum Radomia, środa 8 marca, godzina 17. Przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, czyli nieformalnej grupy, składającej się z osób należących do różnych organizacji, przedstawiły problemy kobiet. Lista postulatów była długa. - Protestujemy przeciw wycofaniu konwencji przemocowej, czy opieki okołoporodowej wylicza Agata Stankowska, organizatorka strajku. - Kolejna sprawa to kwestia in vitro. Wśród najpilniejszych potrzeb były też sprawy pedofilii w różnych środowiskach i alimentów. Ale organizatorzy manifestacji podkreślali też kwestie edukacji. - Złożymy petycję do władz miasta, aby gmina sfinansowała wdrażanie programu edukacyjnego we wspomnianych sprawach – informuje Marcin Dąbrowski, organizator strajku. - Trzeba stawiać na profilaktykę, bo zwalczanie skutków nierówności jest znacznie droższe. Manifestacja miała być ponadpartyjna, bo dyskryminacja kobiet to sprawa, z którą powinni walczyć wszyscy. A taka forma protestu zdaniem organizatorek to forma skuteczna. I jednocześnie unikająca nienawiści. - Hasłem międzynarodowego strajku kobiety jest „Solidarność naszą bronią”. Im będzie nas więcej, im częściej będziemy wychodzić na ulice i protestować, tym większą mamy szansę, że zaczną się z nami liczyć – zaznacza Małgorzata Stankowska. Podczas protestu nie zabrakło oczywiście mężczyzn. Podobnie, jak wśród organizatorów. - Jest wielu mężczyzn, którzy wspierają protestujące panie – mówi Marcin Dąbrowski. - Protest ma charakter ponadpartyjny, ale adresowany jest do partii. Bo od polityków zależy zmiana prawa, co pomoże kobietom zrównać się z mężczyznami. Protesty przeciw dyskryminacji odbyły się w wielu miastach Polski. Nawiązywały do akcji międzynarodowej, która co roku odbywa się w różnych krajach świata. W Radomiu manifestacja trwała ponad godzinę. Zdaniem organizatorów spełniała swoje zadanie. - Liczyliśmy na 100 osób, widać że jest więcej – podkreśla Małgorzata Stankowska. W tym samym czasie w centrum Radomia odbyła się też pikieta pro-life w obronie dzieci nienarodzonych. Uczestnicy pikiety podkreślali, że przemoc dotyczy kobiet w każdym wieku, a najczęściej zabijane są kobiety przed narodzeniem.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mieszkańcy protestują w sprawie programu drogowego

  Mieszkańcy ulic, które zakwalifikowano przez władze miasta do utwardzenia w tym roku w ramach Radomskiego Programu Drogowego, a które później zostały z budżetu wyrzucone, protestują. A politycy przerzucają się winą. Platforma Obywatelska obwinia opozycję za to, że drogi nie zostaną utwardzone. Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina natomiast, że PO także poparła budżet, z którego wyrzucono program drogowy prezydenta. Przewodniczący dodaje, że lista dróg do utwardzenia w tym roku jest otwarta.

 • Protest przeciwko S12

  Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

 • „Wielka zbiórka” z niewielką frekwencją

  Radomska Inicjatywa Kobieca we wtorek po południu zbierała podpisy pod projektem ustawy Kobiety 2017. Dziś w programie KK 13 w TV Dami Karolina Skowron z RIK tłumaczyła, jaki mają cel.

 • Nie dla reformy PiS

  Kolejny protest przeciwko przegłosowanym przez Sejm ustawom o sądownictwie. Tym razem manifestowała Radomska Inicjatywa Kobiet. Protest odbył się pod siedzibą radomskiego oddziału PiS.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej