Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej

Odnowią Krzyż Wolności

piątek, 01 maj 2015 16:14
Dział: Wiadomości
Autor 

Krzyż Wolności stojący u zbiegu ulic Okulickiego i Głównej w Radomiu odzyska dawny blask. Ponad stuletni krzyż upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości zostanie odnowiony jeszcze w tym roku.

"Dzięki ci Boże za wskrzeszoną Polskę - Pracownicy Garbarscy 1919” – taki napis widnieje na cokole Krzyża Wolności. Jeszcze można go odczytać, ale staje się to coraz trudniejsze. Czas niestety odcisnął swoje piętno na pomniku, który jest w złym stanie. Magistrat w ramach budżetu obywatelskiego ogłosił przetarg na remont Krzyża Wolności. – Wykonawca będzie miał za zadanie odrestaurowanie cynowych i kamiennych elementów krzyża oraz wyremontowanie cokołu – mówi

Dagmara Gac z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Ponadto zostanie także wyremontowana kwadratowa baza, na której stoi pomnik. – Elementy krzyża trafią do wyspecjalizowanej pracowni konserwatorskiej. Tam również zostaną wykonane brakujące elementy pomnika – dodaje Dagmara Gac.

Krzyż Wolności u zbiegu ulic Głównej i Okulickiego na Zamłyniu upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Ufundowali go radomscy garbarze. Pomnik uroczyście poświecił 14 września 1919 roku biskup sandomierski, Marian Ryx.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał czas na remont pomnika do 30 wrześnie tego roku.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kamienice Gąski i Esterki doczekają się remontu

  Kamienice Gąski i Esterki stojące na radomskim Rynku, pozostaną w zasobach Muzeum im. Jacka Malczewskiego i zostaną wyremontowane. Takie zapewnienie złożył przebywający w Radomiu marszałek Mazowsza Adam Struzik.

 • MZDiK poczeka na oferty dłużej

  Nie do 8 a do 10 maja Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu czeka na oferty o firm zainteresowanych przebudową alei Wojska Polskiego, Żółkiewskiego i Zwolińskiego. Przesunięcie terminu przyjmowania ofert spowodowane jest dużą ilością zapytań od firm zainteresowanych tym przetargiem.

 • Trwa remont Placu Jagiellońskiego

  Prace wykonuje firma Rosa-Bud. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu. Koszt przebudowy to 6 milionów 400 tysięcy złotych.

 • Trwają roboty drogowe na ulicy Struga

  Uwaga kierowcy i piesi. Na ulicy Struga w pobliżu skrzyżowania z ulicą 25 Czerwca trwają roboty drogowe prowadzone przez Wodociągi Miejskie. Prace spowodowały utrudnienia w ruchu, a także nową jego organizację.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej