Dzisiaj jest: 9 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Apolonia, Eryka, Cyryl
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Przygotowania do uruchomienia medycyny. 70 miejsc dla studentów

wtorek, 21 luty 2017 15:43
Dział: Wiadomości
Autor 

Kadra się montuje, zakupowany jest sprzęt – mówi rektor radomskiego uniwersytetu o przygotowaniach do uruchomienia medycyny. Już wiadomo gdzie głównie będą odbywały się zajęcia.

 

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w styczniu przyjechał do Radomia, żeby ogłosić, że od października tego roku w Radomiu ruszy medycyna. Rektor uniwersytetu zapewnia, że przygotowania do otwarcia kierunku idą zgodnie z planem. - Zakupowany jest sprzęt do przedmiotów, bo na pierwszych latach to głównie będziemy mieli przedmioty z chemii, biologii, mikrobiologii, biochemii, histologii i anatomii – informuje prof. Zbigniew Łukasik, rektor UTH w Radomiu.
Władze uczelni chcą przyjąć na pierwszy rok medycyny 70 studentów. Warunki przyjęć będą takie, jak na innych uczelniach, czyli na podstawie konkursu świadectw. Jak mówi rektor, problemu z naborem nie będzie, bo już teraz o ten kierunek są liczne pytania. Wiadomo gdzie studenci będą mieli zajęcia. Przede wszystkim w budynku Wydziału Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa – informuje profesor Łukasik. - Tam mieści się Katedra Zdrowia i w tych budynkach będą głównie zajęcia. Mamy tam już laboratorium biochemiczne i mikrobiologiczne, także chemiczne – dodaje.
Zajęcia będą się odbywały także w szpitalach. Jak informuje rektor prowadzone są rozmowy w tym temacie głównie ze szpitalem na Józefowie. Choć szpital miejski też – jak dodaje prof. Łukasik – wyraził gotowość na prowadzenie zajęć ze studentami. Uczelnia prowadzi także rekrutację pracowników. - Kadra się montuje. Na razie mamy oferty od naukowców z Warszawy, Łodzi, Lublina, Szczecina. Naukowcy z zakresu nauk medycznych deklarują, że przeprowadzą się do Radomia – mówi prof. Łukasik.
O uruchomienie medycyny radomski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny starał się od 2014 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 5 mln złotych z budżetu państwa dla radomskiego uniwersytetu

  Poprawkę do budżetu zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie laboratoriów potrzebnych do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim.

 • Pięć uczelni na rzecz wojska

  Konsorcjum COP, którego współzałożycielem jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, powiększyło się o dwie akademie morskie. Cel grupy to współpraca z polskim przemysłem zbrojeniowym.

   

   

  Do Konsorcjum COP Tradycja, Obronność dołączyły Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie. W sobotę w Radomiu odbyło się podpisanie umowy rozszerzającej grupę o nowe uczelnie. Konsorcjum powołały 1 września trzy szkoły wyższe: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, Politechnika Rzeszowska i Politechnika Świętokrzyska w Kielcach.
  - Dowiedzieliśmy się, że Polska Grupa Zbrojeniowa posiada stocznie marynarki wojennej. Dlatego zaproponowaliśmy przystąpienie do Konsorcjum akademiom w Gdyni i Szczecinie – mówi Zbigniew Łukasik, rektor UT-H.
  Współpraca pięciu uczelni poszerza możliwości współpracy z Polską Grupa Zbrojeniową.
  - Współpraca pięciu uczelni stawia nasze szkoły w zupełnie innej, lepszej pozycji w polskim szkolnictwie – podkreśla Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
  Zlecenia na rzecz zbrojeniówki oznaczają nowe kontrakty, czyli po prostu pieniędzy dla uczelni.
  - Udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej to nowe źródło finansowania – zapewnia Wojciech Ślączka, rektor AM w Szczecinie.
  Działalność Konsorcjum to również szansa dla studentów. Realizacja badań poszerza możliwości zatrudnienia dla absolwentów.
  - Ukończenie uczelni, która uczestniczy w pracach Konsorcjum, podnosi wartość oferty jaką składa student starający się o pracę - przekonuje Janusz Zarębski, rektor AM w Gdyni.
  Przemysł zbrojeniowy wymaga badań w wielu dziedzinach, m.in. elektronice, czy mechanice.
  - Efekty prac badawczych wzbogacają nasz proces dydaktyczny – zaznacza Wojciech Ślączka.
  Nazwa konsorcjum nawiązuje do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Siedziby uczelni, które powołały grupę, znajdują się na terenie COP. Jak zapewniali rektorzy do konsorcjum mogą dołączyć kolejne uczelnie.

   

 • Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

  Wydarzenia w ramach Tygodnia Prtzedsiębiorczości odbywają się także w Radomiu. Dziś na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym ten radomski cykl został zainaugurowany.

 • Rektor UTH wyjaśnia sprawę odwołanego koncertu.

  „To miało być zwykłe szkolenie, a nie koncert muzyczny” - mówi prof. Łukasik, rektor radomskiego uniwersytetu odnosząc się do odwołanego koncertu Stachurskiego. Koncert miał się odbyć w auli UTH.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej