Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert

Kazimierz Szafer leśnik i patriota

wtorek, 21 luty 2017 15:32
Dział: Wiadomości
Autor 

Wystawa w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przypomina sylwetkę Kazimierza Szafera. To osoba zasłużona dla polskiego leśnictwa i jednocześnie patriota, który walczył z hitlerowskim najeźdźcą.

 

Wystawa nosi tytuł „Kazimierz Szafer – leśnik, patriota”. Ekspozycja nieprzypadkowo została otwarta w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
- Wystawa jest bardzo ciekawa – podkreśla Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak. - Chcieliśmy zorganizować ją na wysokim poziomie i pokazać w Radomiu, w którym mieści się siedziba regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
Kazimierz Szafer był uzdolniony artystycznie. Nie tylko fotografował, ale też chętnie malował. Prezentowane fotografie pochodzą z domowego archiwum rodziny Szaferów. Przygotowanie wystawy nie było łatwe. Bo niektóre fotografie uległy zniszczeniu, w przypadku innych nie zawsze było wiadomo kiedy i gdzie je wykonano. Ale udało się wybrać wiele ciekawych zdjęć.
- Te fotografie pokazują kunszt autora. Potrafił on z drobnej sytuacji zrobić piękne zdjęcie – zaznacza Wojciech Biernacki, wnuk Kazimierza Szafera.
Kiedy rozpoczęła się II Wojna Światowa Kazimierz Szafer walczył z niemieckim okupantem.
- Był artystą, miał różne pasje, ale gdy było trzeba wstąpił na ochotnika do wojska i walczył w kampanii wrześniowej – mówi Andrzej Matysiak.
Kazimierz Szafer wstąpił do Armii Krajowej. W leśniczówce, w której mieszkał była skrzynka kontaktowa dla oddziałów partyzanckich AK. Jesienią 1944 roku Niemcy rozbili siatkę. Kazimierz Szafer był torturowany, a potem znalazł się w obozie koncentracyjnym. Zmarł wiosną 1945 roku. Po Kazimierzu Szaferze zachowała się cenna pamiątka fotograficzna.
- Jedyna rzecz, jako zachowała się po dziadku to aparat fotograficzny. Nadal jest sprawny, a my traktujemy go niemal jak relikwię – mówi Wojciech Biernacki.
W ramach otwarcia wystawy wykłady wygłosili historyk Grzegorz Sado oraz Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

 • Święto Lasu z udziałem Pierwszej Damy RP

  W Lesie Kapturskim w Radomiu uroczyście odsłonięto kamień i pomnik przyrody „Dąb Niepodległości”. Gościem honorowym Święta Lasu był Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej