Dzisiaj jest: 10 Czerwca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Bogumił, Małgorzata, Edgar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Nowoczesna o reformie edukacji: przepchnięta kolanem

wtorek, 07 luty 2017 18:38
Dział: Wiadomości
Autor 

Reforma edukacji uderzy i w nauczycieli, i w uczniów – uważa radomska Nowoczesna. Jak podkreśla, oprócz zmian w samym systemie, zmienią się także podstawy programowe, stąd pytanie: czego będą uczyły się dzieci?

 

Nasza ocena reformy jest negatywna – mówią przedstawiciele Nowoczesnej. Chodzi m.in. o sposób jej wprowadzania, w tym brak konsultacji społecznych. - Tak naprawdę ta reforma została przepchnięta kolanem, przy sprzeciwie środowisk nauczycielskich, przy sprzeciwie rodziców, przy sprzeciwie uczniów. Z uwagi na to, że podstawy programowe, które zostały zaprezentowane przez przedstawicieli partii rządzącej spotkały się z bardzo ostrą krytyką wielu uznanych autorytetów w tej dziedzinie – mówi Katarzyna Kalinowska, szefowa radomskich struktur Nowoczesnej.

Właśnie na te podstawy programowe, czyli treści nauczania K. Kalinowska kładzie duży nacisk. - Mnie jako matkę dwóch córek martwi najbardziej to, że w całej tej dyskusji, w całej tej otoczce, która towarzyszyła wprowadzaniu tzw. ustawy edukacyjnej nikt nie zadał pytania, czego powinniśmy uczyć nasze dzieci w szkołach, tak, żeby potem odnalazły się w życiu, odnalazły się na rynku pracy – mówi szefowa Nowoczesnej.

Nowoczesna uważa także, że reforma uderzy w nauczycieli. - Nie da się przeprowadzić tej reformy bez kosztów i bez poniesienia dużej ilości ofiar. Te koszty zapłacimy my wszyscy, podatnicy - mówi Ewa Zarychta z Nowoczesnej, nauczyciel akademicki

Zdaniem Tomasza Treli, dyrektora gimnazjum w Kozienicach, nie jest też w wielu wypadkach możliwe przebranżowienia nauczycieli gimnazjów. - Pani minister proponuje im przebranżowienie. To jest bardzo ciekawy pomysł, dla nauczyciela z trzydziestoletnim stażem, z najwyższym stopniem awansu zawodowego, który często jest wybitnym specjalistą, np. w naukach przyrodniczych, a proponuje się mu przebranżowienie w kierunku nauczania wczesnoszkolnego, uczenia dzieci z klas 1-3 – mówi Tomasz Trela. I, jak dodaje, to, co teraz dzieje się w oświacie wprowadza w środowisku dużą niepewność. - Przez lata ten zawód traktowany był może nie jako najlepiej płatny, ale cieszący się dużym zaufaniem społecznym, stabilny, przewidywalny. W tej chwili nie jest ani dobrze płatny, ani stabilny, a przewidywalność schodzi do zera – ocenia T. Trela.

Nowoczesna staje po stronie samorządu, przypominając, że to nie samorząd wymyślił te zmiany. - Chcielibyśmy jednoznacznie podkreślić, że winą za to, że likwidowane są szkoły, winą za to, że nauczyciele tracą pracę, winą za to, że funkcjonujemy tak naprawdę w wielkiej próżni pod tytułem wielki znak zapytania należy obarczyć Prawo i Sprawiedliwość – podkreśla Katarzyna Kalinowska.

Nowoczesna apeluje do przeciwników reformy, o podpisywanie list poparcia w sprawie przeprowadzenia w tej kwestii referendum.
Podpisy w sprawie referendum zbiera także, od 31 stycznia, Platforma Obywatelska wraz ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radosław Witkowski z poparciem PO i Nowoczesnej

  Prezydent Radomia Radosław Witkowski, otrzymał poparcie Koalicji Obywatelskiej w tegorocznych wyborach prezydenckich. Koalicję Obywatelską stworzyły Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Kandydatką na wiceprezydenta Radomia jest Katarzyna Kalinowska, szefowa radomskich struktur Nowoczesnej.

 • Katarzyna Kalinowska kandydatką Nowowczesnej?

  Katarzyna Kalinowska, przewodnicząca radomskich struktur Nowoczesnej będzie kandydatką tej partii na urząd prezydenta Radomia w najbliższych wyborach samorządowych, jeżeli Nowoczesna samodzielnie wystartuje w tych wyborach. Potwierdziła to przebywająca w czwartek w Radomiu Katarzyna Lubnauer , przewodnicząca Nowoczesnej.

 • Radomska Nowoczesna gotowa do wyborów

  „Pis zabija samorządność. Radom gotowy jest do wyborów i Nowoczesna będzie miała w Radomiu swojego kandydata na prezydenta” - mówiły przebywające w Radomiu Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej i Kamila Gasiuk-Pihowicz, szefowa Klubu Parlamentarnego tej partii.

 • Front przeciwko PiS?

  Katarzyna Kalinowska, przewodnicząca radomskiej Nowoczesnej apeluje do partii opozycyjnych o rozmowy na temat stworzenia wspólnego frontu przeciwko PiS w najbliższych wyborach samorządowych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej