Dzisiaj jest: 29 Czerwca 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Benita, Piotr, Paweł
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Kopcenie krzyża i inne obyczaje. 2 lutego w skansenie

wtorek, 31 styczeń 2017 17:15
Dział: Wiadomości
Autor 

Jak co roku w muzeum Wsi radomskiej 2 lutego odbędzie się Święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Uroczystości związane z Dniem Matki Boskiej Gromnicznej rozpoczną się w skansenie o godzinie 16.00. W kościele św. Doroty zostanie odprawiona msza święta, po której odbędzie się procesja z gromnicami. W planach są też pokazy dawnych obrzędów. - Zespół obrzędowy Korzenie zaprezentuje tradycje ludowe związane z kopceniem krzyża na belce stropowej. Ten zwyczaj miał uchronić domowników przed nieszczęściami – informuje Ilona Kostkiewicz z Muzeum Wsi Radomskiej.

Podczas uroczystości rozstrzygnięty zostanie także konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. - W tym dniu na uroczystości obowiązuje specjalny bilet wstępu w cenie 1 złotego – dodaje Ilona Kostkiewicz.

Na zakończenie zespół obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa zaprezentuje widowisko „Kusaki”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Domowy ogień od gromnicy

  Uroczystości Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Organizatorzy przypomnieli dawne obyczaje polskiej wsi.

 • Zapomniany i zabawny zwyczaj świąt

  Liturgiczny wymiar świat dziś niekiedy schodzi na dalszy plan. Na dawnej wsi był niezwykle ważny. Wielką wagę przykuwano do pasterki. Drugiego dnia świąt w kościele było zabawnie, bo uczestnicy mszy obrzucali się...owsem.

 • Nowe inwestycje w skansenie. Umowa podpisana

  Będzie „Mała wioska” dla dzieci, remont kościoła św. Doroty i inne prace inwestycyjne. W Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęto realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Dziś z kolei została podpisana umowa na unijne dofinansowanie inwestycji.

 • Integracja i pieczone ziemniaki

  Były pieczone ziemniaki, ludowe zwyczaje i dobra zabawa. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka zaprosił dzieci do Muzeum Wsi Radomskiej. Tam odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej