Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

CBA chce wygaszenia mandatu prezydenta Radomia

środa, 11 styczeń 2017 17:11
Dział: Wiadomości
Autor 

CBA złoży wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radosława Witkowskiego. Zarzuca mu, że będąc prezydentem miasta zasiadał przez 4 miesiące w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, a tym samym złamał prawo. Radosław Witkowski uważa, że zarzuty CBA są niezasadne i że nie złamał prawa. Zdaniem prezydenta działania służb mają podtekst polityczny.

- Byłem obiektem kontroli CBA. Odmówiłem podpisania protokołu pokontrolnego. Nie zostały w nim uwzględnione przedstawione przeze mnie oczywiste fakty, które przeczą postawionym przez Biuro tezom - tak Radosław Witkowski zaczął dziś rano swoje oświadczenie w sprawie kontroli CBA i zarzutów biura. Zdaniem CBA, Radosław Witkowski będąc prezydentem Radomia zasiadał od stycznia do kwietnia 2015 roku w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki. - Funkcjonariusze CBA ujawnili, że prezydent Witkowski wbrew zakazowi zasiadał w Radzie Nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy sp. z o.o. Zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej oraz kodeksu wyborczego naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta powoduje wygaśnięcie jego mandatu - mówi Piotr Kaczorek z CBA.

Tymczasem, jak tłumaczy Radosław Witkowski, nie doszło do złamania prawa, bo prezydent może być członkiem Rad Nadzorczych w spółkach, w których – upraszczając – większość udziałów ma Skarb Państwa. A tak właśnie było w tym wypadku, co tłumaczyła mec. Maria Ozimek, dyrektor biura prawnego radomskiego urzędu. - Większościowym, nawet stuprocentowym, a więc jedynym udziałowcem spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy była radomska spółka Rolnospożywczy Rynek Hurtowy S.A. A w tejże naszej, radomskiej spółce ponad 18% akcji skupiała gmina miasta Radomia, a ponad 80% należało łącznie do Skarbu Państwa i do Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, agencji rządowej, a więc majątek był połączony państwowy w tych dwóch podmiotach prawnych – tłumaczy mec. Maria Ozimek, dyrektor biura prawnego radomskiego urzędu.

Jak mówi Radosław Witkowski, takie właśnie wyjaśnienia złożył funkcjonariuszom CBA, ale nie zostały one uwzględnione. Dlatego nie podpisał protokołu pokontrolnego. Teraz CBA domaga się wygaszenia mandatu prezydenta. - CBA skieruje wniosek do Rady Miasta Radomia o wygaszenie mandatu prezydenta Radosława Witkowskiego. Odmowa podpisania przez niego protokołu pokontrolnego nie stanowi przeszkody w realizacji ustaleń kontroli i nie zmienia bezspornych ustaleń CBA – mówi Piotr Kaczorek z CBA.

Zdaniem Radosław Witkowskiego działania CBA maja podtekst polityczny. - Jestem przekonany, że po Lublinie i Łodzi to kolejny atak na samorząd z użyciem służb specjalnych. CBA próbuje pozbawić mnie mandatu prezydenta miasta, mandatu, który otrzymałem od mieszkańców Radomia w wyniku demokratycznych wyborów, które wygrałem z kontrkandydatem z partii obecnie rządzącej w kraju – mówi Radosław Witkowski.

Na Facebooku utworzone zostało wydarzenie „Murem za Radkiem”. Sam prezydent także prosi o wsparcie i zaufanie. Podkreśla, że nie złamał prawa. - Na koniec chciałbym zapewnić mieszkańców Radomia, że zarówno urząd, jak i prezydent miasta będą pracować normalnie. Zrobię wszystko, żeby działania Biura nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie miasta – zapewnia R. Witkowski.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej