Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Grypa szaleje? Nie, ale z roku na rok chorujemy częściej

środa, 11 styczeń 2017 17:08
Dział: Wiadomości
Autor 

Na razie jest dość spokojnie, na pewno nie można powiedzieć, że grypa szaleje – mówią lekarze z radomskiej przychodni. Ale sanepid z roku na rok odnotowuje coraz wyższe liczby zachorowań na grypę w Radomiu i powiecie.

Środowe przedpołudnie w jednej z przychodni Polmedic było dość spokojne. Pacjentów niewielu. Co nie znaczy, że nie ma w ogóle chorych. - W tym momencie mamy niewielu pacjentów w placówce, ale terminarze są zapełnione. W poniedziałek było bardzo wielu chorych. Na szczęście każdemu udało się zapewnić dostęp do lekarza - informuje Klaudia Purc, manager ds. rozwoju i zarządzania zespołem.
Na razie w Radomiu z grypą nie ma wielkich problemów - potwierdzają lekarze. Choć pracy – jak zawsze w styczniu – jest nieco więcej niż w innych, cieplejszych miesiącach. - Nie jest tak, że mamy bardzo dużo zachorowań. Jest ich nieco więcej niż zawsze, sporo jest zachorowań grypopodobnych – informuje Kinga Gruszecka-Kępa, specjalista medycyny rodzinnej.
Ale najwięcej zachorowań na grypę odnotowywanych jest zazwyczaj w styczniu, lutym i marcu – mówią w radomskim sanepidzie. Jak informuje rzecznika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w Radomiu i powiecie na grypę z każdym rokiem chorujemy częściej. - W sezonie grypowym 2014/2015 zanotowaliśmy 25 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W sezonie 2015/2016 było ponad 56 tysięcy zachorowań – mówi Małgorzata Gregorczyk, rzecznik PSSE w Radomiu.
W tym sezonie, od października 2016 do 7 stycznia radomski sanepid odnotował już ponad 30 tysięcy zachorowań na grypę, w tym zdecydowana większość, bo ponad 22 tysiące, to chorzy z Radomia. Pozostali to mieszkańcy powiatu. Sanepid jak zawsze przekonuje, że przeciwko grypie najlepiej się zaszczepić. Zachęca wszystkich, ale przede wszystkim osoby z grup ryzyka, czyli przewlekle chorych i starszych. Jednak w działanie szczepionki wielu mieszkańców raczej nie wierzy – wynika ze statystyk. - Co roku zmniejsza się liczba osób zaszczepionych na grypę – informuje rzeczniczka PSSE w Radomiu.
Być może radomianie stawiają na inne metody zapobiegawcze. Najlepsze, jednocześnie najprostsze do zastosowania poleca specjalistka medycyny rodzinnej. - Należy uważać na siebie, nie przegrzewać się, nawet jak jest mróz, to ubrać się i wyjść na spacer. Unikać dużych skupisk ludzi – radzi Kinga Gruszecka-Kępa.
Warto działać profilaktycznie, bo grypa może być śmiertelnie niebezpieczna. Jak informuje rzecznika radomskiego sanepidu, w sezonie grypowym 2015/2016 w Polsce na grypę zachorowało około 4 milionów osób. Około 140 osób zmarło w wyniku powikłań pogrypowych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Coraz więcej chorych na grypę

  To dopiero początek sezonu, ale wiele wskazuje na to, że w tym roku chorych na grypę będzie więcej niż w ubiegłym. Chorujemy coraz częściej. Przyczyną może być coraz słabsza odporność – mówią eksperci z radomskiego Sanepidu.

 • Sanepid: przyczyną zbiorowego zatrucia była salmonella
  Bakterię stwierdzono w wyrobach cukierniczych Piekarni Rzemieślniczej „Rustykalna”. Na razie nie wiadomo skąd bakteria salmonelli wzięła się ciastkach.
 • Zbiorowe zatrucie w Radomiu. Sanepid ustala przyczyny
  Do zatrucia doszło w ubiegłym tygodniu. Hospitalizowano 14 osób. Sprawę bada radomski Sanepid. .
 • Grzyby w lesie i na wystawie. Jest urodzaj!

  To wręcz nieprawdopodobne, że w lasach jest tyle grzybów – mówi dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Grzybów w lasach moc. Ważne, żeby zbierać je umiejętnie. Dziś w radomskiej stacji Sanepidu otwarto wystawę „Poznaj grzyby, unikniesz zatrucia”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej