Dzisiaj jest: 1 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Danuta, Igor, Remigiusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Na radomski UT-H ruszy kierunek lekarski

poniedziałek, 09 styczeń 2017 17:03
Dział: Wiadomości
Autor 

Decyzję o uruchomieniu w Radomiu studiów magisterskich na tym kierunku podpisał w poniedziałek minister Jarosław Gowin. To prawdopodobnie ostatnia uczelnia, jaka dostała taką zgodę, bo niebawem zostaną zaostrzone przepisy.

 

W poniedziałek po południu w Radomiu wicepremier i jednocześnie minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin spotkał się z prezesem Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie Tomaszem Skurą. - Rozmawialiśmy o szczegółach współpracy pomiędzy uniwersytetem a szpitalem wojewódzkim. Dlatego, że w przypadku kierunku lekarskiego kluczowe z punktu widzenia jakości kształcenia jest zaplecze laboratoryjne – mówi Jarosław Gowin, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Formalności dotyczące uruchomienia kierunku lekarskiego trwały długo. Starania zaczęły się w 2014 roku.- Dbaliśmy o to żeby opinia o naszym uniwersytecie i opinia o możliwościach uruchomienia takiego kierunku była przekonywująca dla władz. Najpierw przekonaliśmy Komisję Akredytacyjną, a później ministra zdrowia – mówi profesor Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Zdaniem Adama Bielana, wicemarszałka senatu, Radom jest prawdopodobnie ostatnim ośrodkiem, który takie uprawnienia otrzymał. Ma to związek z nowymi zaostrzonymi kryteriami w tym zakresie, które wejdą w życie od 1 października. - Radom w ostatniej chwili załapał się żeby otrzymać taki kierunek. Drzwi były jeszcze trochę uchylone. Razem z marszałkiem Karczewskim i posłem Suskim wstawiliśmy tam nogę i nie odpuściliśmy. Ale mogę powiedzieć, że po roku starań widać było, że między innymi w Warszawie był duży opór przeciwko temu żeby jakikolwiek nowy ośrodek akademicki otrzymał możliwość kształcenia lekarzy – mówi Adam Bielan, wicemarszałek Senatu RP. Dziś w Sali Senatu radomskiego uniwersytetu wicepremier Jarosław Gowin podpisał decyzję o uruchomieniu studiów magisterskich na kierunku „lekarskim”. Rektor profesor Zbigniew Łukasik zapowiada, że nabór na nowy kierunek rozpocznie się w lipcu. Uczelnia przyjmie około 70 studentów. Trwa kompletowanie kadry naukowej. - Mamy zgłoszenia samodzielnych pracowników nauki z Lublina, Warszawy i Łodzi – dodaje profesor Zbigniew Łukasik. Z uruchomieniem kierunku lekarskiego w Radomiu wiąże się także obowiązek uruchomienia i prowadzenia działalności badawczej. - Uniwersytet jest przygotowany do tego żeby prowadzić zajęcia na pierwszym i drugim roku studiów. W ciągu tych dwóch lat potrzebne inwestycje, ale dziś jest za wcześnie bym przesądzał o tym jakie będą nakłady ze strony ministerstwa – mówi minister Jarosław Gowin. Praktyki studenci kierunku lekarskiego będą odbywać w dwóch szpitalach: wojewódzkim na Józefowie i miejskim przy ulicy Tochtermana. Placówki mają jeszcze dużo czasu żeby przygotować się do działalności dydaktycznej. Praktyki studenci rozpoczną dopiero na trzecim roku studiów.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • "Orzeł Biały - Nasza Duma" – konkurs rozstrzygnięty

  Blisko 150 prac z 50 szkół z regionu radomskiego przedstawiających Godło Rzeczypospolitej Polskiej, trafiło pod ocenę kapituły konkursu "Orzeł Biały - Nasza Duma". W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małęczynie rozstrzygnięto etap regionalny.

 • 93 mln. zł na przebudowę Wojska Polskiego

  93 ml złotych dostanie Radom z budżetu państwa na przebudowę Alei Wojska Polskiego. To 80% wszystkich kosztów. To jednocześnie koniec sporu między władzami miasta, a radomskimi politykami PiS to, kto i w jakiej wysokości powinien finansować ten remont.

 • 5 mln złotych z budżetu państwa dla radomskiego uniwersytetu

  Poprawkę do budżetu zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie laboratoriów potrzebnych do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej