Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

Będzie taniej za śmieci. Radni przyjęli uchwałę.

wtorek, 24 luty 2015 13:45
Dział: Wiadomości
Autor 

Zapowiadane 10-cio procentowe obniżki opłat za wywóz śmieci w Radomiu są już faktem. Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miejska. Za obniżkami głosowali prawie wszyscy. Jedyny głos sprzeciwu to głos byłego prezydenta Radomia, który uważa, że obniżki mogły być większe, a decyzję podjęto bez szczegółowej analizy finansowej.

Wynik głosowania za uchwałą zmieniającą stawki za odbiór odpadów ma sprawić, że w kieszeniach radomian zostanie więcej pieniędzy. Decyzją radnych teraz za wywóz śmieci mieszkańcy miasta będą płacić mniej. Średnio 10% mniej. Przed głosowaniem nie obyło się jednak bez burzliwej dyskusji. Zdaniem byłego prezydenta miasta obniżki mogły być większe. - Potrzeba jest również uzasadnień ekonomicznych do projektów uchwał, a nie tak jak dzisiaj usłyszeliśmy, że dowiemy się o tym w kwietniu. To pokazuje stosunek do Rady Miejskiej – mówi Andrzej Kosztowniak, radny PiS. To dziwny sprzeciw - uważa obecny wiceprezydent miasta Rafał Rajkowski, który zwraca uwagę, że obniżki wprowadzane przez byłego prezydenta też były niewielkie i deklaruje, że dalsze obniżki cen są możliwe, o ile radomianie będą segregować śmieci. – Jeżeli wszyscy będziemy segregować, to te opłaty będą na pewno mniejsze. Jeszcze raz obiecuję, że za rok pochylimy się nad oceną sytuacji popartą wnikliwymi wyliczeniami – deklaruje Rafał Rajkowski, wiceprezydent Radomia. Podczas sesji radni podjęli także decyzję o dokapitalizowaniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. To konsekwencja przekształcenia MOSiR-u z jednostki budżetowej w spółkę z o. o. I idąca za tym konieczność zwiększania w ciągu kilku następnych lat jej kapitału. – To dokapitalizowanie będzie zmniejszało się w kolejnych latach. W tym roku to 7 mln złotych. W ubiegłym było 8 mln – mówi Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta. Nie głosowano w poniedziałek uchwał o nadaniu nazw kilku radomskim ulicom. Złożone wcześniej projekty władze miasta wycofały tłumacząc, że chcą je zweryfikować, tak aby nowe ulice nosiły imiona honorowych obywateli Radomia. Ta niekonsekwencja dziwi opozycję. – Wydaje się, że boli kwestia nadania ulicy prowadzącej do terminala radomskiego lotniska nazwy gen. Błasika, dowódcy sił lotniczych, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem – mówi Jakub Kowalski, szef klubu radnych PiS. Radni nie przyjęli natomiast do porządku obrad projektu uchwały złożonej przez radnego Ryszarda Fałka, a dotyczącej umożliwienia szkołom przeznaczenia zarobionych przez nie pieniędzy na potrzeby własne. Rozpatrzenie tej uchwały mają poprzedzić konsultacje w szkołach.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Będą ulgi dla niepełnosprawnych

  Jak informowaliśmy w poniedziałkowym Teledzienniku, rodziny, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne będą mogły korzystać z szeregu ulg. Radomscy radni jednomyślnie przyjęli wniosek prezydenta w sprawie wprowadzenia w mieście programu „Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym”.

 • Radni zapytają prezydenta o inwestycje drogowe

  W poniedziałek odbędzie się kolejna sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej. Radni tym razem przygotowali szereg pytań do prezydenta Radosława Witkowskiego i wiceprezydenta Konrada Frysztaka, a dotyczących inwestycji drogowych wmieście: budowy trasy N-S, przebudowy alei Wojska Polskiego i budowy układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu.

 • Co było przyczyną odwołania Wioletty Kotkowskiej ?

  Wioletta Kotkowska, radna Platformy Obywatelskiej została odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej. Zastąpił ją Andrzej Sobieraj, radny Klubu Radnych Bezpartyjnych.

 • Dariusz Wójcik o sesji: to była ustawka prezydenta

  „To była ustawka prezydenta i nigdy więcej na to nie pozwolę” - tak wydarzenia podczas wtorkowej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, komentuje Dariusz Wójcik, przewodniczący rady. To co wydarzyło na sesji – jak tłumaczy Dariusz Wójcik – w złym świetle stawia radnych i miasto.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej