Dzisiaj jest: 21 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Dyrektor PUP: „Bezrobotnym nie chce się pracować”

środa, 28 grudzień 2016 16:38
Dział: Wiadomości
Autor 

To był dobry rok – ocenia dyrektor urzędu pracy w Radomiu. Stopa bezrobocia jest najniższa w historii i zapowiada się, że tendencja spadkowa nadal się utrzyma. Teraz to pracodawcom może być trudniej.

 

Z końcem roku na korytarzach Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu bezrobotnych niewielu. A wśród tych, których napotkaliśmy nastroje raczej optymistyczne. - Z pracą nie ma większych problemów – mówią niektórzy. - Po raz pierwszy jestem w tym urzędzie. Do tej pory praca była, teraz tak się złożyło, bo nie ma sezonu, ale jestem dobrej myśli – mówi mężczyzna oczekujący na rejestrację. - Nie ma problemu z pracą. Być może niektórym nie chce się pracować – dodaje inny pan.
Niektórym na pewno nie chce się pracować – twierdzi dyrektor radomskiego pośredniaka przypominając, że mijający rok 2016 był rekordowo dobry. Tak niskiego bezrobocia w mieście nie było od czasu, w którym prowadzone są statystyki. Obecnie w radomskim urzędzie zarejestrowanych jest około 26 tysięcy bezrobotnych. Dyrektor Bakuła twierdzi, że ofert pracy nie brakuje.
- W każdym miesiącu mamy ok. 600 nowych ofert pracy. Można powiedzieć, że praca jest, tylko chętnych brak. Niektórzy nie są zainteresowani pracą i myślę, że to ok. 50 % wszystkich zarejestrowanych. Niektórzy nie mają kwalifikacji wymaganych przez pracodawców – mówi Józef Bakuła, dyrektor PUP w Radomiu.
Są też i tacy, którzy z własnej woli decydują się na dołączenie do grona bezrobotnych. Jak mówi Józef Bakuła, w ostatnim czasie wielu Polaków zwolniło się z pracy. To przez program 500 +. - GUS przeprowadził badania, z których wynika, że w ostatnim czasie obowiązywania programu 500 + z pracy zrezygnowało ok. 150 tysięcy osób. To jest zatrważające. Jeśli ludzie będą zwalniali się z pracy, to wpływy do budżetu będą się zmniejszały – dodaje dyrektor PUP.
Jak będzie w 2017 roku? Dyrektor radomskiego pośredniaka prognozuje, że stopa bezrobocia w mieście nadal będzie maleć. Być może na przełomie roku, ze względu na sezonowość nastąpi niewielkie zachwianie, ale nawet jeśli, to będzie chwilowe. W gorszej sytuacji mogą być natomiast pracodawcy. - Myślę, że pracodawcy będą mieli coraz większy problem ze znalezieniem pracowników. Pewnie będą zatrudniali obcokrajowców, a nasi pozostaną na zasiłkach – twierdzi dyrektor Bakuła.
W tym roku urząd pracy w Radomiu na walkę z bezrobociem wydał około 60 milionów złotych. Na rok przyszły pieniędzy ma być jeszcze więcej, bo ok. 65 milionów złotych. Aktualnie stopa bezrobocia w Radomiu wynosi niewiele ponad 16 %, w powiecie radomskim – 22 %.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Najnowsze dane Urzędu Statystycznego w Warszawie

  Kolejny miesiąc z rzędu spada bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu br. w województwie mazowieckim 5,9%. To spadek o 0,2 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca.

 • XIII Radomskie Targi Pracy

  Pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem pracowników o wykształceniu technicznym. Poszukujący chcieliby pracę dobrze płatną, żeby nie martwić się o jutro. Dziś odbyły się XIII Radomskie Targi Pracy.

 • Bezrobocie wciąż spada. W kwietniu rekord?

  W Radomiu i powiecie maleje bezrobocie – wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy. Zdaniem dyrektora PUP, to zasługa m.in. dobrej koniunktury. W kwietniu bezrobocie może być rekordowo niskie.

 • Szkolenie to szansa na pracę

  Powiatowy Urząd Pracy ma pieniądze na szkolenie pracodawców i pracowników. Można już składać wnioski o dotacje. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej