Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar

Sylwester już blisko. Ostrożnie z fajerwerkami

wtorek, 27 grudzień 2016 15:17
Dział: Wiadomości
Autor 

Straż Pożarna w Radomiu rozpoczęła kontrolę punktów sprzedaży fajerwerków i artykułów pirotechnicznych. Wszystko z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa w Sylwestra.

 

Najwięcej sztucznych ogni sprzedawanych jest w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem. Punkty sprzedaży oferują bogaty zestaw rakiet i systemów wyrzutni wielostrzałowych. - Mimo że są bardzo drogie, to dobrze sprzedają się te największe wyrzutnie. Dają piękne efekty i lecą wysoko. Są także stabilne i w miarę bezpieczne – mówi pani Elżbieta, sprzedawczyni w jednym z punktów w Radomiu, oferujących fajerwerki. Ceny wahają się od blisko 600 złotych za zestaw 100-strzałowy do około 3 tysięcy złotych za wyrzutnię oferującą 600 strzałów. Ale efekty jakie zapewniają sztuczne ognie, to jedno. Trzeba pamiętać, że fajerwerki i środki pirotechniczne mogą być używane tylko w Sylwestra i Nowy Rok. W innych dniach w roku organizowanie pokazów pirotechnicznych wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Należy także pamiętać, że fajerwerki to materiały wybuchowe, z którymi trzeba umiejętnie się obchodzić. Dlatego w punktach sprzedaży fajerwerków obowiązuje zakaz sprzedaży petard i sztucznych ogni osobom poniżej 18 roku życia. - Jeśli widzimy, że przychodzi młody człowiek i nie wygląda na 18 lat, to prosimy, żeby okazał dowód i sprawdzamy czy jest pełnoletni. Osobom nieletnim nie możemy sprzedawać nawet zimnych ogni. Dbamy o to, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze – dodaje pani Elżbieta. Podniesieniu poziomu bezpieczeństwa mają służyć także kontrole przeprowadzane co roku przez straż pożarną. - Funkcjonariusze z komendy miejskiej rozpoczęli czynności kontrolno-rozpoznawcze w centrach handlowych, marketach gdzie znajdują się stoiska z materiałami pirotechnicznymi. Sprawdzamy głównie przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, czy na stoisku jest wymagana ilość sprzętu przeciwpożarowego i czy wyznaczona jest konkretna osoba do sprzedaży tych materiałów – mówi kapitan Konrad Neska, rzecznik radomskich strażaków. O rozwagę przy odpalaniu fajerwerków apeluje także policja.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Odznaczenia i awanse dla radomskich strażaków

  Róża Domańska od prawie 60 lat wykonuje zawód księgarza. To właśnie ona prowadzi księgarnię im. Witolda Gombrowicza i to ona wymyśliła też muzeum pisarza we Wsoli W Resursie Obywatelskiej odbył się benefis Róży Domańskiej.

 • Strażacy ugasili pożar składowiska śmieci

  Ponad 40 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasiło i gasi ogromny pożar składowiska śmieci na Wincentowie w Radomiu. Pożar wybuchł popołudniu w niedzielę. Jak mówią strażacy, to jeden z najtrudniejszych pożarów jaki gasili w ostatnim czasie.

 • 4 maja strażacy obchodzą swoje święto

  W Polsce obchodzony jest od 2003 roku. Dzień świętego Floriana, który co roku przypada 4 maja. Tego dnia swoje święto obchodzą także strażacy.

 • Groźny pożar. Nie żyje właściciel mieszkania

  60-letni mieszkaniec Radomia zmarł w wyniku pożaru swojego mieszkania. Do zdarzenia doszło nad ranem w jednym z bloków przy ulicy Struga. O szczegółach mówi kapitan Konrad Neska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej