Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Kładka dopiero w maju. Trzeba usunąć wady

wtorek, 20 grudzień 2016 16:32
Dział: Wiadomości
Autor 

Trwają prace nad wadliwą konstrukcją kładki nad ulicą Szarych Szeregów. Obiekt jest podatny na drgania i podmuchy wiatru.

 

Wady kładki nad ulicą Szarych Szeregów wykryli specjaliści z Politechniki Gdańskiej, którzy przeprowadzili badania obciążeniowe. Według nich, to wynik błędów w projekcie. Za ten projekt odpowiedzialni są dwaj pracownicy firmy Sudop Praga. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu - jako inwestor - złożył doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez projektantów. Firma projektowa „Sudop Praga” zadeklarowała z kolei pełną współpracę w zakresie wyjaśnienia sprawy i naprawy popełnionych błędów projektowych. W ostatnim czasie doszło do spotkania przedstawicieli czeskiej firmy oraz MZDiK i Politechniki Gdańskiej. Został zaproponowany harmonogram prac naprawczych. - Do połowy stycznia projektanci dokonają ponownych przeliczeń. Zaproponują rozwiązania i najprawdopodobniej będą to tłumiki drgań. Będziemy mieli kilka tygodni na zatwierdzenie tych rozwiązań. Będziemy także chcieli posiłkować się opiniami Politechniki Gdańskiej, które przeprowadziła badania tego obiektu – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Po zatwierdzeniu przez magistrat i MZDiK rozwiązań zaproponowanych przez firmę Sudop Praga, zostanie ogłoszone zamówienie na zakup odpowiednich urządzeń, czyli tłumików drgań. Na razie nie jest znany ostateczny koszt zakupu tłumików. - Jeśli będą to tłumiki drgań, to ceny takich urządzeń wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy euro. Są tak drogie, bo są „szyte na miarę”. A jaka będzie ta miara, to okaże się po ponownym przeliczeniu całego obiektu, czyli w połowie stycznia – dodaje wiceprezydent Konrad Frysztak. Na udostępnienie kładki pieszym trzeba będzie poczekać jeszcze co najmniej pół roku. - Zakładamy, że na przełomie maja i czerwca, a to jest wstępny termin podany przez projektantów, będziemy mogli udostępnić kładkę do użytkowania – mówi wiceprezydent Konrad Frysztak. Kładka nad ulicą Szarych Szeregów została wybudowana na podstawie koncepcji architektonicznej opracowanej w 2010 roku. Projekt został odebrany przez MZDiK. Pozwolenie na budowę uzyskano w 2012 roku. Obiekt ma 4,5 metra szerokości i 41 metrów długości. Za budowę kładki odpowiedzialna jest firma Vistal z Gdyni. Koszt budowy kładki wyniósł do tej pory niecałe 4 miliony złotych.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Trwa remont Placu Jagiellońskiego

  Prace wykonuje firma Rosa-Bud. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu. Koszt przebudowy to 6 milionów 400 tysięcy złotych.

 • Ostatnia konsultacja w sprawie inwestycji

  Radomski magistrat przygotowuje się do realizacji inwestycji pomiędzy ulicami Bema, Sowińskiego i Jasińskiego. O tym jak ma wyglądać ten teren na osiedlu XV-lecie przedstawiciele magistratu chcą porozmawiać w czwartek 26 kwietnia z mieszkańcami osiedla. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

 • Powstanie nowa kładka nad ulicą Osiedlową

  Cztery oferty wpłynęły na przetarg dotyczący budowy kładki nad ulica Osiedlową. Przetarg ogłosił Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. Budowa nowej kładki ma zakończyć się jesienią tego roku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej