Dzisiaj jest: 25 Września 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Straż uświadamia jak groźny jest tlenek węgla

piątek, 16 grudzień 2016 17:03
Dział: Wiadomości
Autor 

Co czwarty Polak jest przekonany, że czad można rozpoznać po zapachu lub po dymie. Co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.

 

Badania wykonane na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dowodzą, że poziom wiedzy o zagrożeniach płynących z zatrucia tlenkiem węgla nie jest wysoki. - Co 4 Polak myśli, że czad można rozpoznać po dymie lub zapachu. Przypomnijmy, tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny – mówi kapitan Konrad Neska, rzecznik radomskich strażaków. Badania wykazały także, że tylko co piąty Polak posiada w swoim domu czujkę tlenku węgla, która ostrzega przed zagrożeniem. Jak ważne jest uświadamianie w kwestii zagrożeń, które niesie ze sobą tlenek węgla, pokazują statystyki. W całym kraju od 1 września doszło już do około 1400 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Poszkodowanych zostało ponad 700 osób. Aż 15 straciło życie. W Radomiu straż pożarna zanotowała do tej pory 17 tego typu zdarzeń. Poszkodowanych zostało w nich 21 osób. 2 osoby straciły życie. - warunkiem uniknięcia tego zagrożenia jest kontrola przewodów kominowych i innych ciągów wentylacyjnych. Pod żądnym pozorem nie wolno zasłaniać w mieszkaniach kratek wentylacyjnych – dodaje kapitan Konrad Neska. W przypadku tlenku węgla można mówić w naszym kraju o dużym problemie. Na tyle dużym, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło w połowie października społeczną „Czad i Ogień. Obudź Czujność”. Jej głównym celem jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych raz budowanie świadomości o zagrożeniach jakie niesie ze sobą tlenek węgla.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Seniorzy 65 plus otrzymają czujniki czadu

  Zakład Doskonalenia Zawodowego – Centrum Kształcenia Zawodowego w Radomiu dostarczy radomskim seniorom – za darmo – czujniki czadu. ZDZ wygrał konkurs na przeprowadzenie wśród seniorów 65 plus, kampanii o niebezpieczeństwach związanych z tlenkiem węgla. Konkurs ogłosił Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego.

 • Odznaczenia i awanse dla radomskich strażaków

  Róża Domańska od prawie 60 lat wykonuje zawód księgarza. To właśnie ona prowadzi księgarnię im. Witolda Gombrowicza i to ona wymyśliła też muzeum pisarza we Wsoli W Resursie Obywatelskiej odbył się benefis Róży Domańskiej.

 • Strażacy ugasili pożar składowiska śmieci

  Ponad 40 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasiło i gasi ogromny pożar składowiska śmieci na Wincentowie w Radomiu. Pożar wybuchł popołudniu w niedzielę. Jak mówią strażacy, to jeden z najtrudniejszych pożarów jaki gasili w ostatnim czasie.

 • 4 maja strażacy obchodzą swoje święto

  W Polsce obchodzony jest od 2003 roku. Dzień świętego Floriana, który co roku przypada 4 maja. Tego dnia swoje święto obchodzą także strażacy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej