Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Archeolodzy na Rynku i przy liceum

poniedziałek, 20 kwiecień 2015 17:59
Dział: Wiadomości
Autor 

Na ślady remontu kościoła ojców Bernardynów natrafili archeolodzy, którzy prowadzą badania na terenie liceum im. M. Kopernika. Eksperci rozpoczęli już także wykopy na Rynku.

Badania na terenie liceum Mikołaja Kopernika rozpoczęły się niedawno. Archeolodzy przeszukują pierwszy wykop. - Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, bo nie było tu takich badań wcześniej - mówi Grzegorz Barczyk, archeolog. - W pierwszym wykopie natrafiliśmy już na ślady remontu kościoła lub klasztoru ojców Bernardynów. To jeszcze musimy ustalić – dodaje G. Barczyk. Badania na terenie szkoły prowadzone są w związku z planowaną inwestycją, czyli budową boiska. To projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Musi zostać zrealizowany w tym roku. Badania archeologiczne wykonuje miejska spółka Rewitalizacja. - Dzięki temu, że to spółka przeprowadza badania, uda się zaoszczędzić czas – mówi Mariusz Mróz, prezes Rewitalizacji. - Chcemy do końca maja wyrobić się z pracami – informuje M. Mróz. Pierwsze wykopy archeologiczne pojawiły się już także na Rynku. Ale tu badacze poszukują konkretnych rzeczy. W ubiegłym roku archeologom udało się odnaleźć pozostałości po pierwszym Ratuszu. - W tym roku będziemy chcieli szukać jatek żydowskich i dwóch studni lub pozostałości po studniach – mówi Mariusz Mróz. Badania będą prowadzone na dość dużą skalę. Zaplanowano około 500 metrów kwadratowych wykopów. Archeolodzy mają pracować na Rynku 2 - 3 miesiące.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kamienice Gąski i Esterki doczekają się remontu

  Kamienice Gąski i Esterki stojące na radomskim Rynku, pozostaną w zasobach Muzeum im. Jacka Malczewskiego i zostaną wyremontowane. Takie zapewnienie złożył przebywający w Radomiu marszałek Mazowsza Adam Struzik.

 • MZDiK poczeka na oferty dłużej

  Nie do 8 a do 10 maja Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu czeka na oferty o firm zainteresowanych przebudową alei Wojska Polskiego, Żółkiewskiego i Zwolińskiego. Przesunięcie terminu przyjmowania ofert spowodowane jest dużą ilością zapytań od firm zainteresowanych tym przetargiem.

 • Trwa remont Placu Jagiellońskiego

  Prace wykonuje firma Rosa-Bud. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu. Koszt przebudowy to 6 milionów 400 tysięcy złotych.

 • Trwają roboty drogowe na ulicy Struga

  Uwaga kierowcy i piesi. Na ulicy Struga w pobliżu skrzyżowania z ulicą 25 Czerwca trwają roboty drogowe prowadzone przez Wodociągi Miejskie. Prace spowodowały utrudnienia w ruchu, a także nową jego organizację.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej