Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan

Samoloty z USA na Sadkowie

poniedziałek, 20 kwiecień 2015 17:53
Dział: Wiadomości
Autor 

Dwa samoloty V-22 Osprey, które od kilku dni bazują na lotnisku na Sadkowie uczestniczą w polsko - amerykańskich ćwiczeniach jednostek sił specjalnych.

Od kilku dni uwagę radomian przykuwają dość często przelatujące nad miastem dwa samoloty V-22 Osprey. Maszyny bazują na lotnisku na Sadkowie i w Radomiu goszczą po raz pierwszy. Ich wizyta nie jest przypadkowa. – Lotnisko 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu stało się tymczasową bazą dla dwóch przemiennopłatów amerykańskich typu „osprey”. Nasi sojusznicy przylecieli do Polski, żeby szkolić się wspólnie z naszymi żołnierzami jednostek specjalnych. Te szkolenia zostały zaplanowane wcześniej i odbywają się kilku miejscach na terenie kraju – mówi podpułkownik Artur Goławski, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Maszyny należą do Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych. Pułkownik Artur Goławski zapytany czy ten wielozadaniowy samolot pionowego startu i lądowania może pojawić się na tegorocznym Air Show w Radomiu, odpowiedział krótko: nie wiem. Bez wątpienia byłby atrakcją dla miłośników lotnictwa wojskowego. Na Sadkowie stoi także transportowiec wojskowy Hercules. Stanowi ruchome zaplecze techniczne dla „ospreyów”. Amerykanie i ich V-22 gościć będą w Radomiu do najbliższego czwartku.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • PPL wybuduje radomskie lotnisko od nowa?

  Ponad 900 milionów złotych w dwóch etapach, planuje zainwestować w rozbudowę lotniska na Sadkowie w Radomiu, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Plany mają związek z audytem jaki przeprowadziła – na zlecenie PPL - brytyjska firma ARUP. Z audytu wynika, że to lotnisko w Radomiu jest zdecydowanie lepszym wyborem jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie niż Modlin. Ale radomskie lotnisko trzeba wybudować praktycznie od nowa.

 • Radom lepszym wyborem niż Modlin

  Brytyjska firma projektowa ARUP rekomenduje radomskie lotnisko na Sadkowie jako lotnisko pomocnicze dla Portu Chopina w Warszawie. Według analizy technicznej, którą w środę przedstawiono w Warszawie, Radom jest korzystniejszym wyborem dla Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze niż lotnisko w Modlinie. Omówieniu wyników audytu firmy ARUP przysłuchiwała się Roksana Chalabry.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej