Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2021    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Skaryszewskie wstępy

poniedziałek, 23 luty 2015 12:46
Dział: Wiadomości
Autor 

W Skaryszewie rozpoczęły się tradycyjne Wstępy, czyli najstarszy w Polsce jarmark koński. Organizatorzy od kilku lat starają się poprawić wizerunek jarmarku. W tym roku, podobnie jak i w latach ubiegłych, targi są pod specjalnym nadzorem służb weterynaryjnych, Inspektoratu ds. zwierząt oraz Fundacji TARA, która prowadzi schronisko dla koni.

/>

Jarmark koński w Skaryszewie organizowany jest od 220 lat. Ale minęły już czasy kiedy konie stały wzdłuż Alei Twórców Ludowych między straganami, stanowiąc zagrożenie dla ludzi odwiedzających targi. Skaryszew bardzo stara się poprawić wizerunek imprezy. Od dwóch lat konie prezentowane są na specjalnie wydzielonym i zadaszonym targowisku. – Warunki są całkiem znośne i poprawiły się. Wszystkie konie stoją pod wiatami, mają stanowiska z trocin. Są powiązane i nie stoją na ulicach – mówi Aleksander Socha, powiatowy lekarz weterynarii. Wstępy co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. I kupujących, i sprzedających. W tym roku na handel hodowcy wystawili około 800 koni. – Myślałem, że koni będzie z roku na rok mniej. Okazuje się, że nie. Ubywa koni pociągowych zimnokrwistych, ale przybywa koni rekreacyjnych i sportowych. Myślę, że przed „Wstępami” jeszcze długa historia – mówi Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa. Ceny koni są różne. Od blisko 5 tysięcy do kilkunastu tysięcy złotych. O zdrowie koni na tegorocznych targach dba ponad 20 weterynarzy. Ale Fundacja TARA, która prowadzi schronisko dla koni, z nowych warunków do handlu nie jest zadowolona. Według fundacji targ jest zbyt mały. Konie stojąc obok siebie gryzą się, skaczą na siebie i są bardzo zestresowane. Z tymi zarzutami nie zgadza się burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga. - Jest w tym wszystkim dużo niepotrzebnych i nadmiernych emocji. Działania organizacji dbających o dobro zwierząt, nasze działania we współpracy z Polskim Związkiem Hodowców Koni i służbami weterynaryjnymi służą tylko dobru zwierząt – mówi burmistrz. Jarmark koński to święto całego Skaryszewa. W Alei Twórców Ludowych można kupić wyroby rymarskie, ale też kowalskie, sztukę ludową, starocie, a także odpustowe gadżety, balony czy zabawki. Na jarmarku już pachnie wiosna i czuć zbliżającą się Wielkanoc. Widok i zapach dużych i świeżych chlebów pobudza apetyt. Można posłuchać zespołów ludowych i południowoamerykańskich Indian grających covery znanych przebojów. Drugi, i ostatni dzień jarmarku – we wtorek.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W Skaryszewie trwają Wstępy, czyli jarmark koński

  Rozpoczęły się Skaryszewskie wstępy, czyli najstarszy jarmark koński w Europie. Nowy regulamin ma zapobiegać wywozowi koni na rzeź. Ale zdaniem przedstawicieli fundacji Tara broniącej praw zwierząt, regulamin nie spełnia swojej roli.

 • Za tydzień targi wydawnictw regionalnych

  Koncert Renaty Przemyk, spotkania z autorami, warsztaty literackie. To tylko kilka propozycji przygotowanych na rozpoczynające się za tydzień VI Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych. Podczas targów wręczona zostanie Nagroda Literacka Miasta Radomia.

   

   

  Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych odbywają się co dwa lata, a prezentowane są na nich m.in. nowości wydawnicze związane z Radomiem i regionem. Książek powiązanych z miastem pojawia się coraz więcej. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu informuje, że na przestrzeni dwóch lat na rynku wydawniczym debiutuje średnio 200 – 250 regionalizmów. - Te książki ukazują się nie tylko w Radomiu, ale też w wielu miastach w całej Polsce – dodaje Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor MBP w Radomiu.

  Z wieloma będzie można się zapoznać podczas VI Radomskich Targów Wydawnictw Regionalnych, które odbędą się 5 i 6 grudnia w foyer sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej przy ul. Żeromskiego. Na targach swoją ofertę przedstawi 32 wystawców. - To instytucje miejskie, instytucje kultury, także instytucje działające na terenie byłego województwa radomskiego, to oficyny wydawnicze z Radomia i innych miast - wylicza Anna Skubisz-Szymanowska.

  Targom mają towarzyszyć różnorodne imprezy, m.in. pokazy czerpania papieru i bicie okolicznościowych żetonów. Będą warsztaty literackie i spotkania z autorami, zatem będzie możliwość zdobycia autografów. Pierwszego dnia targów odbędzie się wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Wieczór zwieńczy koncert Renaty Przemyk. Zainteresowani koncertem będą mogli odebrać bezpłatne wejściówki od 1 grudnia w bibliotece przy ul. Piłsudskiego, a także pierwszego dnia targów.

   

 • Chciała zabić? Grozi jej dożywocie

  Przed Sądem Okręgowym w Radomiu rozpoczął się proces w sprawie usiłowania zabójstwa noworodka. Do zdarzenia doszło w połowie stycznia w miejscowości Edwardów w gminie Skaryszew. Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby. Najcięższy zarzut - usiłowania zabójstwa - ma babcia dziecka. Grozi jej dożywocie.

 • Po weekendzie. Araby w Piastowie i tańce w skansenie.

  Na terenie lotniska Piastów odbył się II Czempionat Koni Arabskich. A w Muzeum Wsi Radomskiej można było potańczyć w rytm dźwięków ludowej muzyki.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej