Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Narkotyki i dopalacze są wciąż groźne

sobota, 10 grudzień 2016 16:04
Dział: Wiadomości
Autor 

„Narkotyki, dopalacze – ulegniesz, przepadniesz” - pod takim hasłem odbyła się w WSH w Radomiu debata poświęcone problemowi narkotyków i dopalaczy wśród młodzieży.

 

Według policyjnych statystyk w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku, na Mazowszu popełniono ponad pół tysiąca przestępstw narkotykowych. To o ponad 40 przestępstw więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Także w drugiej połowie tego roku skala zatruć niestety rośnie. - Robimy szereg działań. Wiąże się to z tym, że skala zatruć niestety rośnie. Na chwilę obecną mamy 53 zdiagnozowane podejrzenia zatruć – mówi podinspektor Aneta Pawlińska z Komendy Mazowieckiej Policji w Radomiu. Istotną rolę w walce z narkotykowym problemem odgrywa profilaktyka. Stąd spotkania z młodzieżą takie jak w Wyższej szkole Handlowej w Radomiu. - Głowna idea tych spotkań jest podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży. Rozmawiamy o skutkach. Zarówno tych społecznych jak i zdrowotnych i prawnych – dodaje podinspektor Aneta Pawlińska. A konsekwencje prawne są bolesne. Osoba, u której zostanie stwierdzone zażycie narkotyków lub dopalaczy jest zagrożona karą pozbawienia wolności. Natomiast osobie pełnoletniej, która nakłania inne osoby niepełnoletnie do spożycia narkotyków lub dopalaczy grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Podczas debaty w WSH przybliżano także procedury jakie stosuje sąd w przypadku osób nieletnich, które zażyły narkotyki lub dopalacze. - Zostaje rozpoczęta procedura odnośnie osób nieletnich. Jest prowadzone postępowanie wyjaśniające, a następnie na skutek tego postępowania sąd stwierdza czy doszło do zażycia tych substancji czy nie doszło. Sąd następnie podejmuje decyzje o zastosowaniu jednego ze środków wychowawczych – wyjaśnia Michał Nowak, kurator sądowy dla osób nieletnich. Sąd ma do dyspozycji kilka rodzajów środków wychowawczych. - Takimi środkami są między innymi upomnienie, nadzór organizacji młodzieżowej, nadzór kuratora oraz umieszczenie osoby nieletniej W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym – dodaje Michał Nowak. Organizatorami debaty młodzieżowej „Narkotyki, dopalacze – ulegniesz, przepadniesz” byli Prezydent Radom, Komenda Mazowiecka Policji oraz Wyższa Szkoła Handlowa.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej