Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Piknik zamiast Air Show? Prezydent się waha

wtorek, 06 grudzień 2016 16:11
Dział: Wiadomości
Autor 

Wojsko proponuje prezydentowi Radomia organizację w 2017 roku pikniku lotniczego zamiast Air Show. Wojsko nie ma pieniędzy na organizację dwóch dużych imprez lotniczych rok po roku.

 

O decyzji wojska prezydent Radosław Witkowski dowiedział się w poniedziałek, podczas rozmowy z generałem Mirosławem Różańskim, Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. - Air Show w roku 2017 nie odbędzie się. Wojsko nie jest w stanie rok po roku organizować tak dużego przedsięwzięcia jak Międzynarodowe Pokazy Lotnicze – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Decyzja strony wojskowej była zaskoczeniem, bo jeszcze w październiku minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewniał w Radomiu, że Air Show odbędzie się w 2017 roku na lotnisku na Sadkowie. Ale o tym, że wojsko nie planuje organizacji Air Show w przyszłym roku informował we wrześniu prezydenta Radomia w specjalnym piśmie generał Mirosław Różański. Już wtedy generał zwracał uwagę, że wojsko postanowiło zrezygnować z organizacji pokazów lotniczych w przyszłym roku z uwagi na przypadający rok później jubileusz 100-lecia polskiego lotnictwa. - Priorytetem jest rok 2018 i 100-lecie polskiego lotnictwa. To będą uroczyste i huczne obchody i z ważnym elementem, czyli radomskimi pokazami Air Show, na które przyleci cały lotniczy świat – mówi Wojciech Skurkiewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Ale po deklaracji ministra Macierewicza, generał Mirosław Różański zaprosił prezydenta Radosława Witkowskigo do rozmów o organizacji Air Show. Do spotkania doszło w poniedziałek. Podczas rozmowy padła propozycja organizacji w przyszłym roku na lotnisku na Sadkowie pikniku lotniczego z udziałem tylko samolotów polskich sił powietrznych. - Zastanawiamy się. Ta propozycja jest godna rozważenia. Jednak żeby zorganizować dobry i atrakcyjny piknik lotniczy, to także potrzebujemy wielu miesięcy. Tego czasu już nie ma, ale na pewno propozycje będziemy analizować i ciągu kilku najbliższych dni podejmiemy decyzję – dodaje prezydent Radosław Witkowski. Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz jest zdania, że taki piknik powinien zostać zorganizowany. - Warto być może pokusić się o organizację takich pokazów w formie piknikowej, w przerwie między dużymi pokazami. Bez wątpienia byłoby to bardzo interesujące – dodaje. Gdyby zapadła decyzja o organizacji pikniku lotniczego w 2017 roku, to koszty tej organizacji w całości musiałoby pokryć miasto. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – jak zapewnia prezydent Radosław Witkowski – deklaruje pomoc w kwestii technicznej i zapewnienia samolotów. Podczas poniedziałkowego spotkania rozmawiano także o organizacji Air Show w 2018 roku. - Poniedziałkowe spotkanie to początek naszych rozmów o tym, żeby Radom stał się ważnym punktem w tej celebracji 100-lecia polskiego lotnictwa – mówi prezydent Radosław Witkowski. Na decyzję strony wojskowej przyjdzie trochę poczekać. W marcu przyszłego roku ma zostać powołana grupa robocza, która zajmie się przygotowaniami do organizacji Air Show w 2018 roku. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, Radom jest mocnym kandydatem do organizacji jubileuszu 100-lecia polskiego lotnictwa.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ceny biletów na Air Show znane. Kiedy sprzedaż ?

  Znane są już ceny biletów na tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia na lotnisku na Sadkowie.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • PiS zaprezentował kandydata na prezydenta Radomia

  Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej i przewodniczący radomskich struktur PiS, został w czwartek oficjalnie zaprezentowany jako kandydat tej partii na prezydent Radomia w tegorocznych wyborach samorządowych. Podczas prezentacji ujawnił, ze PiS ma już gotowy program rozwoju dla Radomia.

 • To będzie największe Air Show w historii

  To już pewne. 25 i 26 sierpnia na lotnisku na Sadkowie odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. W środę w Warszawie podpisano porozumienie o organizacji pokazów w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej