Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Kwitnie handel narkotykami. Jak ustrzec młodych?

środa, 30 listopad 2016 16:43
Dział: Wiadomości
Autor 

A250 kg narkotyków zabezpieczyli mazowieccy policjanci w tym roku. Handel kwitnie, problem nie maleje. Policja walczy nie tylko z przestępcami, ale też stara się dotrzeć do tych, którzy są potencjalnymi ofiarami, czyli do młodych.

 

Ponad 300 uczniów z radomskich gimnazjów wzięło udział w debacie zorganizowanej w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Była to już kolejna odsłona akcji „Narkotyki, dopalacze - ulegniesz, przepadniesz”. Ideą jest przekonanie młodych do dokonywania właściwych wyborów. - Nie powinno być takich rzeczy, lepiej zapisać się na jakieś zajęcia dodatkowe, jest wolontariat w Arce – mówi Hubert, uczeń z Radomia. Ale nie wszyscy młodzi dokonują takich, zdrowych wyborów - wynika z badań przeprowadzonych przez policję wśród 10 tysięcy młodych ludzi. - 244 osoby deklaruje, że dopalacze bierze każdego dnia. To zatrważające - mówi insp. Marek Świszcz, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu. Tym bardziej, że dostęp do dopalaczy czy narkotyków wciąż nie stanowi większego problemu, a prawo w tej materii jest bardzo niedoskonałe. - Dlatego takie debaty. Chcemy przekonać młodych, żeby nie niszczyli swojego życia. Żeby nie niszczyli życia swojej rodziny - mówi Grażyna Zychewicz, kurator okręgowy. Choć działania policji z roku na rok przynoszą efekty – wynika ze statystyk. W 2014 roku mazowieccy funkcjonariusze zabezpieczyli 50 kilogramów narkotyków. Rok później – 100 kg, a w tym roku już 250 kilogramów. - Obecnie prowadzimy kilka postępowań przeciwko osobom, które wprowadzały na radomski rynek dopalacze – informuje Agnieszka Borkowska, z-ca prokuratura Prokuratury Rejonowej Radom Wschód. Podczas debaty rozmawiano nie tylko o śmiertelnym niebezpieczeństwie, jakim jest zażywanie dopalaczy, ale też o tym, że posiadanie nawet najmniejszej ilości takich substancji jest karalne. - Młodzi ludzie mają przeświadczenie, że posiadanie niewielkiej ilości narkotyków nie jest karalne. To mylne – dodaje Agnieszka Borkowska. Za handel narkotykami grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Zażywanie narkotyków i dopalaczy może prowadzić do śmiertelnego uzależnienia. Jednym z poważniejszych skutków zażywania dopalaczy są zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, a także śpiączka, niewydolność nerek, wątroby.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej