Dzisiaj jest: 30 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Rośnie przemoc wobec dzieci. Jak ją rozpoznać?

środa, 23 listopad 2016 17:15
Dział: Wiadomości
Autor 

W tym roku już dziewięcioro dzieci zabrano w sumie pięciu rodzinom z Radomia. Jak informuje Ośrodek Interwencji Kryzysowej, wobec tych dzieci najbliżsi stosowali przemoc. Niestety, informacji o takich przypadkach jest coraz więcej.

 

Około 100 policjantów z Radomia - funkcjonariuszy, którzy interweniują m.in. w sprawach domowych, spotykają się często z przemocą wobec dzieci wzięło udział w szkoleniu przeprowadzanym przez Zespół Interdyscyplinarny Gminy Miasta Radomia. Szkolenie – jak przekonuje Włodzimierz Wolski z tego zespołu - bardzo potrzebne, bo informacji o przemocy stosowanej wobec dzieci w Radomiu jest coraz więcej. W tym roku odnotowano już blisko 80 takich przypadków. - 9 dzieci zabrano z 5 rodzin w skutek przemocy, zaniedbania i braku właściwej opieki – informuje Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej, także przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Miasta Radomia. Czym jest przemoc wobec dzieci, a przede wszystkim jak ją rozpoznać? Podczas szkolenia szukano odpowiedzi na te pytania. Funkcjonariusze muszą być bacznymi obserwatorami – mówi Włodzimierz Wolski. Raczej nie dowiedzą się o przemocy od samych dzieci. - Dzieci nie oskarżają rodziców. Jest takie zjawisko, którego my psychologowie nie rozumiemy za bardzo. Dzieci kochają swoich oprawców, a bywają nimi osoby z najbliższego otoczenia – dodaje Włodzimierz Wolski. Zaniepokoić – nie tylko policjantów, ale nauczycieli, pedagogów, którzy mają styczność z dziećmi – powinna nagła zmiana w zachowaniu – mówią psychologowie. - Dziecko nieznośne, agresywne, trudne, dziecko, które nagle zaczyna się zachowywać inaczej niż do tej pory powinno zwrócić naszą uwagę, powinniśmy się zastanowić skąd taka zmiana zachowania - radzi Sylwia Witkowska, psychoterapeuta. Być może większa liczba ujawnionych przypadków stosowania przemocy wobec dzieci wynika z większej świadomości społeczeństwa. Coraz częściej reagujemy na dziejącą się krzywdę wokół nas – mówią specjaliści. Niemniej jednak, blisko 80 potwierdzonych sygnałów o przemocy stosowanej wobec dzieci, ujawnionych tylko w tym roku w Radomiu to bardzo dużo – mówi Włodzimierz Wolski.

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej