Dzisiaj jest: 2 Grudnia 2021    |    Dziś imieniny obchodzą: Balbina, Paulina, Bibiana

Wiedzieli o wadach kładki, a mimo to kazali budować?

środa, 16 listopad 2016 16:37
Dział: Wiadomości
Autor 

MZDiK złożył doniesienie do prokuratury na projektantów kładki na Szarych Szeregów. Tymczasem Dariusz Wójcik, przewodniczący rady Miejskiej twierdzi, że wykonawca kładki jeszcze przed rozpoczęciem budowy zgłaszał, że projekt jest wadliwy.

 

O tym, że kładka nad ulicą Szarych Szeregów zagraża zdrowiu i życiu poinformowali specjaliści z Politechniki Gdańskiej, którzy przeprowadzili badania. Badania wykazały, że kładka jest podatna na drgania powodowane przez pieszych i na podmuchy wiatru. Według specjalistów, wynika to z błędów w projekcie. Ten projekt przygotowało dwóch pracowników czeskiej firmy „Sudop Praga”. - To projektanci z Polski, przedstawiciele ówczesnego, warszawskiego oddziału „Sudop Praga” – mówi Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu. Kładka nad ulicą Szarych Szeregów została wybudowana na podstawie koncepcji architektonicznej, opracowanej w 2010 roku. Projekt został odebrany przez MZDiK, które w 2012 roku uzyskało na jego podstawie pozwolenie na budowę. - Dokumentacja została odebrana 4 lata temu, zatwierdzona i uzyskała pozwolenie na budowę blisko 4 lata temu. Na podstawie tych dokumentów został ogłoszony przetarg. Nie ma procedury prawnej, żeby podważać pozwolenia na budowę, które zostało wydane blisko 4 lata temu. Jeżeli ktoś mówi o bublu, to jest to bubel poprzednich władz MZDiK i osób ich nadzorujących – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. O bublu budowlanym w kontekście kładki mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej jej przewodniczący i radny PiS Dariusz Wójcik. Dariusz Wójcik ujawnił także, że jeszcze przed rozpoczęciem budowy wykonawca kładki, czyli firma Vistal z Gdyni informowała MZDiK, że kładka ma wady konstrukcyjne. - Wykonawca już po ogłoszeniu wyników przetargu, poinformował MZDiK, że kładka ma błędy konstrukcyjne. MZDiK nie ustosunkował się do tego. Potwierdził, że należy budować. Natomiast w specyfikacji przetargowej możemy przeczytać: „Roboty mostowe, budowa nowej kładki dla pieszych wraz z pochylnia dla niepełnosprawnych”. Gdzie jest ta pochylnia? - retorycznie pyta Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu. Informację potwierdził w programie „Kelles-Krauza 13” wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i radny Platformy Obywatelskiej Wiesław Wędzonka. - Potwierdzam, że taki fakt miał miejsce. W marcu została sporządzona notatka służbowa. Zarząd zwrócił się do projektanta z prośbą o ponowne przeliczenie. Ale projektant stanowczo odrzucił taką sugestię. Dlatego rozpoczęto budowę – mówi Wiesław Wędzonka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu. Ale Dariusz Wójcik pyta o jeszcze jedną kwestię związaną z budową kładki: - Gdzie się podziały rosnące tam drzewa i kto wydał pozwolenie na ich wycinkę? Budowa kładki rozpoczęła się wiosną tego roku. Gdy prace były już zaawansowane, specjaliści z Politechniki Gdańskiej stwierdzili, że kładka zagraża zdrowiu i życiu pieszych. Dlatego MZDiK, jako inwestor, złożył doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez projektantów. Jak informuje Piotr Wójcik, dyrektor MZDiK, przedstawiciele firmy projektowej „Sudop Praga” zadeklarowali pełną współpracę w zakresie wyjaśnienia sprawy i naprawy popełnionych błędów projektowych.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • MZDiK zamknie ulicę Wernera

  Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Szarych Szeregów, Mireckiego i Wernera. Przebudowa pociąga za sobą utrudnienia w ruchu. I na takie utrudnienia od poniedziałku będą musieli przygotować się kierowcy. Dal ruchu zostanie zamknięta ulica Wernera, na odcinku od hal mięsnych do skrzyżowania.

 • MZDiK zamyka ulicę Mireckiego. Będą utrudnienia

  W radomskiej „Łaźni” trwa XXV Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję. W tym roku odbywa się innej formule. Nie ma konkursu. W sobotę w Łaźnia zaprasza na koncert mega gwiazdy - wystąpi Stanisław Soyka. O szczegółach koncertu mówi Beata Drozdowska.

 • Kukiz'15 chce dymisji dyrektora MZDiK

  Członkowie radomskich struktur Kukiz'15 żądają dymisji dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu. Dlaczego ? Powodów – ich zdaniem - jet wiele. Jednym z nich jest niegospodarność Piotra Wójcika.

 • MZDiK stracił cierpliwość. 400 tysięcy złotych kar

  400 tysięcy złotych kar naliczył MZDiK firmie R&G Mielec za wadliwie działające w Radomiu biletomaty. Jak mówi Dawid Puton, rzecznik MZDIK, kary są efektem opieszałości mieleckiej firmy w naprawie biletomatów mimo wielokrotnych próśb i napomnień ze strony MZDiK.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej