Dzisiaj jest: 9 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Apolonia, Eryka, Cyryl

Tunel świetlny potrzebny? Opinie podzielone

poniedziałek, 14 listopad 2016 18:02
Dział: Wiadomości
Autor 

6 grudnia po raz pierwszy rozbłyśnie nowa atrakcja Radomia: świąteczny tunel świetlny. Tunel, który ma kosztować 400 tysięcy złotych wzbudza skrajne emocje.

 

To nie będzie – jak zapowiada magistrat – kolejna, szablonowa świąteczna dekoracja miasta. Tunel świetlny, który ozdobi ulicę Żeromskiego na długości od ulicy Moniuszki do ulicy Mickiewicza, został zaprojektowany specjalnie dla Radomia i dopasowany do konkretnej przestrzeni miejskiej. - Okres świąt Bożego Narodzenia to okazja do tego, żeby pokazać jak piękne mamy śródmieście i zachęć radomian i nie tylko do odwiedzania centrum naszego miasta – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Koszt tunelu to blisko 400 tysięcy złotych. W tej kwocie mieści się projekt, montaż i konserwacja ponad 100-metrowego tunelu rozświetlonego ponad 50 tysiącami diod led. - Stać nas na to, żeby nasze śródmieście, nasza ulica Żeromskiego było miejscem atrakcyjnym, miejscem które generuje duży ruch nie tylko w okresie letnim. Szukamy także pomysłu, żeby ulica Żeromskiego była atrakcyjna również w okresie zimowym – dodaje prezydent Radosław Witkowski. Ale inne zdanie na temat tunelu mają radni Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem radnego Marka Szarego, szefa klubu radnych PiS tunel ma być kolejnym elementem promocji nie miasta, a samego prezydenta Witkowskiego. - PR, PR i jeszcze raz PR. To (tunel – przyp. red.) się znalazło w budżecie jako oświetlenie. Wszyscy byliśmy przekonani, że te pieniądze będą przeznaczone na oświetlenie ulic. Tymczasem okazuje się, że będzie to tunel – mówi Marek Szary, radny Prawa i Sprawiedliwości. Radny Szary pyta też o bezpieczeństwo. Czy tunel nie będzie blokował dojazdu na przykład straży pożarnej i innym służbom ratunkowym? Wątpliwości rozwiewa wiceprezydent Konrad Frysztak. - Scedowaliśmy wszystkie uzgodnienia na wykonawcę. Wykonawca musiał uzgodnić tę instalację z konserwatorem, uwzględnić przepisy przeciwpożarowe, a także kwestie ratunkowe. Ten tunel nie będzie stał w sprzeczności z dojazdem do posesji – zapewnia Konrad Frysztak. Wśród radnych krytykujących decyzję o instalacji tunelu świetlnego nie brakuje opinii, że 400 tysięcy, które pochłonie inwestycja, można wydać sensowniej. - Wolałbym, żeby za te pieniądze kupić komorę hiperbaryczną dla naszego szpitala. Takiej komory nie mamy, a ludzie, którzy ulegli podtruciem tlenkiem węgla lub cierpią na cukrzycę muszą jeździć na leczenie do Warszawy – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu. Przeciwny wydawaniu pieniędzy na nową iluminację świąteczną jest także radny SLD Jan Pszczoła. - Wolałbym, żeby te pieniądze przeznaczyć na żłobki lub przedszkola. Pomysł tunelu świetlnego oceniam tylko z uśmiechem – mówi. Za projekt tunelu i jego instalację odpowiada firma Multidecor z Piastowa koło Warszawy. Po raz pierwszy nowa iluminacja świąteczna na ulicy Żeromskiego rozbłyśnie 6 grudnia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Trwa remont Placu Jagiellońskiego

  Prace wykonuje firma Rosa-Bud. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu. Koszt przebudowy to 6 milionów 400 tysięcy złotych.

 • Ostatnia konsultacja w sprawie inwestycji

  Radomski magistrat przygotowuje się do realizacji inwestycji pomiędzy ulicami Bema, Sowińskiego i Jasińskiego. O tym jak ma wyglądać ten teren na osiedlu XV-lecie przedstawiciele magistratu chcą porozmawiać w czwartek 26 kwietnia z mieszkańcami osiedla. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

 • „Świeć z Energą” przekazuje sprzęt AGD dla radomian

  Cztery działające w Radomiu organizacje pozarządowe, otrzymały sprzęt AGD, który Radom wygrał w konkursie „Świeć z Energą”. W rywalizacji na najładniejszą iluminację świąteczną, Radom na Mazowszu był bezkonkurencyjny. W skali ogólnopolskiej zajął 8 miejsce.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej