Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Medal w Moskwie za jeżynę

środa, 15 kwiecień 2015 15:52
Dział: Wiadomości
Autor 

Naukowcy z UTH opracowali innowacyjne kosmetyki na bazie ekstraktu z jeżyny. Wynalazek zyskał uznanie na 18. Moskiewskim Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes 2015”.

Radomscy naukowcy za swój wynalazek zostali tam nagrodzeni Złotym Medalem. Maseczka i preparat do demakijażu przygotowane przez radomskich badaczy z UTH wyglądają niepozornie, ale zyskały duże uznanie. Zawierają w sobie ekstrakt z jeżyny, ale uzyskiwany bardzo nowoczesną, autorską metodą. W pracy naukowej chodziło o to żeby z jeżyny wydobyć to, co w niej najlepsze dla urody i zdrowia. Maseczka z pozyskanym ekstraktem z jeżyny zawiera wiele cennych składników, np. witaminy. – Daje przede wszystkim działanie nawilżające, reguluje gospodarkę wodną naszej skóry, uelastycznia ją i opóźnia efekty starzenia - mówi dr Emilia Klimaszewska z Wydziału Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa UTH w Radomiu. Nad ekstraktem radomscy naukowcy pracowali trzy lata. Docenionym wynalazkiem, który przechodzi obecnie procedurę patentową, interesują się firmy z branży kosmetycznej. – Myślę, że w niedługim czasie produkty z takimi ekstraktami znajdą się na rynku i każdy będzie mógł je stosować i używać na co dzień – mówi dr Tomasz Wasilewski, prodziekan Wydziału Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa UTH w Radomiu. Pozyskanie ekstraktu z jeżyny to cześć dużego projektu realizowanego przez UTH we współpracy z Politechniką Krakowską, Politechniką Łódzką oraz Instytutem Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. W projekcie tym liderem jest radomska uczelnia. – Opracowujemy technologie nowej generacji kosmetyków, które mają być przyjazne dla użytkowników. Zrealizowaliśmy szereg badań, mamy osiągnięcia - mówi Zbigniew Łukasik, rektor UTH w Radomiu. Osiągnięć jest więcej, bo nagroda w Moskwie nie jest pierwszą, którą radomska UTH dostała za efekty prac naukowych. A m.in. od takich sukcesów i kolejnych patentów zależy budżet uczelni i wysokość dofinansowania kolejnych badań, a także rozwój uniwersytetu.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • „Świeć z Energą” przekazuje sprzęt AGD dla radomian

  Cztery działające w Radomiu organizacje pozarządowe, otrzymały sprzęt AGD, który Radom wygrał w konkursie „Świeć z Energą”. W rywalizacji na najładniejszą iluminację świąteczną, Radom na Mazowszu był bezkonkurencyjny. W skali ogólnopolskiej zajął 8 miejsce.

 • Wolontariat cały czas w modzie

  Maja Laskowska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu została Wolontariuszem Roku 2017. Wyróżnienie odebrała podczas gali, która odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych.

 • 5 mln złotych z budżetu państwa dla radomskiego uniwersytetu

  Poprawkę do budżetu zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie laboratoriów potrzebnych do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim.

 • Skuter w nagrodę. Wcześniej kurs i egzamin

  Jakub Kwiecień z Przysuchy odebrał nagrodę, skuter, który wygrał w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Wcześniej musiał zdać egzamin na prawo jazdy kategorii AM.

   

   

  Sam konkurs odbył się w październiku. Skierowany był do młodych osób, między czternastym a siedemnastym rokiem życia, które nie mają jeszcze prawa jazdy kat. AM. 0 Chcielibyśmy, żeby to się rozwijało, żeby ci młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają na ulice skuterami posiadali odpowiednie kwalifikacje i posiadali odpowiednią wiedzę do tego, żeby się bezpiecznie poruszać po drogach – mówi Dariusz Piątek, dyrektor radomskiego WORD.

  Najlepiej z konkursowymi zadaniami poradził sobie Jakub Kwiecień z Przysuchy. Wygrał kurs prawa jazdy kategorii Am oraz skuter. Dwa tygodnie temu skończył kurs i zdał egzamin, teraz odebrał skuter. - Był trudniejszy od konkursu, bo trzeba było się nauczyć większego zakresu. No i tam był sam symulator, tutaj była prawdziwa jazda. Na symulatorze jest jednak bezpieczniej - mówi Jakub Kwiecień.

  Za dwa lata Jakub Kwiecień zamierza zdawać na prawo jazdy kategorii B, chce też zdobyć uprawnienia na wyższe kategorie motocyklowe. A teraz przetestował swój nowy skuter na placu manewrowym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej