Dzisiaj jest: 9 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Apolonia, Eryka, Cyryl
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Będzie kłopot z akademikiem?

poniedziałek, 13 kwiecień 2015 18:36
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomski uniwersytet ma duży problem. Akademik Bliźniak nie spełnia norm przeciwpożarowych. Budynek dopuszczony jest warunkowo do użytku do końca roku, a na przebudowę nie ma pieniędzy.

Dom studencki Bliźniak to największy akademik UTH. W około 130 pokojach mieszka 260 żaków. Tworzą go dwa budynki, połączone w części parterowej. Każdy z budynków ma dwie klatki schodowe i tylko jeden szyb windowy. Zbudowany wiele lat temu akademik teraz nie spełnia wymagań przeciwpożarowych. Klatki są za wąskie, brak też np. systemu oddymiania. Dlatego potrzebny jest kapitalny remont. - W każdym akademiku należy dobudować jedną klatkę schodową, jedną windę, a zatem trzeba zmieniać wszystkie piony, wszystkie układy kanalizacyjne, elektryczne, jest to zatem generalna przebudowa – mówi prof. Zbigniew Łukasik, rektor UTH w Radomiu. Według szacunków uczelni na tak gruntowny remont potrzeba niemałej kwoty: chodzi o około 30 milionów złotych. Takimi pieniędzmi uniwersytet nie dysponuje. Dlatego prowadzone są starania o uzyskanie finansowania inwestycji ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jeśli tam pieniędzy nie uda się znaleźć, rektor liczy na rezerwy budżetu państwa. - Na razie nad „Bliźniakiem” ciemne chmury. Ale liczę na to, że jednak jakieś fundusze dostaniemy. Nie chodzi nam o całe 30 milionów na pełny remont dwóch wieżowców. Chciałbym może sukcesywnie remontować najpierw jeden, potem drugi z łącznikiem – mówi prof. Zbigniew Łukasik. W ramach środków własnych uczelnia wyremontowała już dwa z trzech mniejszych akademików. Na wykonanie przekładanego już wcześniej remontu „Bliźniaka” uczelnia ma czas do końca roku. To termin mało realny, ale jeśli prace rozpoczęłyby się niebawem, to być może straż pożarna przedłużyłaby termin warunkowego użytkowania budynku. Według deklaracji władz uczelni w czasie remontu żacy z „Bliźniaka” mieliby znaleźć zakwaterowanie w innych akademikach.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mocni tylko po przerwie

  Kto spodziewał się wysokiej wygranej Uniwersytetu w meczu z ASPR Zawadzkie, mógł przeżyć szok. Radomianie nie tylko wyraźnie ustępowali rywalom, ale seryjnie tracili bramki.

 • Drastyczne cięcia limitów przyjęć na radomskim UTH

  O połowę mniej nowych studentów będzie mógł przyjąć radomski uniwersytet w kolejnym roku akademickim. Naboru na niektóre kierunki nie będzie w ogóle. Wszystko przez zmianę przepisów, która nastąpiła pod koniec ubiegłego roku – tłumaczy rektor uczelni.

 • Humaniści kształcą się. Ruszył LUNH

  Letni Uniwersytet Nauczycieli Humanistów to z jednej strony integracja środowiska, z drugiej kontakt z nauką, choć w nieco lżejszej formie. To także próba przekonywania, że królową nauk jest... humanistyka.

 • Uniwersytet po sezonie

  Szczypiorniści Uniwersytetu Radom zajęli piąte miejsce w zakończonym niedawno sezonie II ligi. Podopieczni trenera Mariusza Greli do ostatniej kolejki walczyli o awans.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej