Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Młodzież wyszła na ulice. Żądali światła

piątek, 28 październik 2016 16:49
Dział: Wiadomości
Autor  Joanna Komarnicka

W październiku 1945 roku radomska młodzież wyszła na ulice. To była pierwsza w Polsce antykomunistyczna manifestacja. Te wydarzenia przypomnieli dziś uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego.

 

 

Jest jesień 1945 roku. Polska odczuwa skutki, jakie wywołały lata wojny. Brakuje wszystkiego, także węgla. Powoduje to przerwy w dostawie prądu, zarówno do mieszkań jak i do szkół. Popołudniowe zajęcia w szkołach nie odbywają się. W domach uczniowie odrabiają lekcje przy świecach i lampach naftowych. 30 października radomska młodzież postanawia wyjść na ulicę. Chcą pokazać swoje niezadowolenie ucząc się przy świetle miejskich latarni. Spontaniczne zachowanie młodzieży szybko przekształca się w masową manifestację. W 1945 roku protest zainicjowali uczniowie gimnazjum im. Jana Kochanowskiego. Dlatego teraz rekonstrukcję protestu także przygotowali uczniowie z Kochanowskiego. - To będzie krótki happening. Młodzież jest w strojach z 1945 roku. Spróbujemy przynajmniej symbolicznie odtworzyć te wydarzenia. Oni wtedy chodzili ulicami Żeromskiego, Traugutta, Mickiewicza. My musielibyśmy zablokować ruch, więc będzie to symboliczne przejście ulicą Żeromskiego i rozmowa z prezydentem Kiełczewskim. Będą strzały, będzie oddział KBW – informuje dr Adam Duszyk, nauczyciel historii z VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Młodzież na ulicach, czytanie książek pod latarniami i protest przed domem ówczesnego prezydenta Radomia. Wszystko tak jak w 1945 roku, zakończone tak jak wtedy, ostrzegawczymi strzałami z pepeszy, oddanymi przez żołnierzy. W 1945 r. chodziło o światło. Dziś chodzi o pamięć. Celem happeningu było bowiem przypomnienie, że to właśnie w Radomiu zorganizowano pierwszy antykomunistyczny protest społeczny w Polsce. - Dużo wiemy na temat radomskiego Czerwca 76', a tak na prawdę bunty antykomunistyczne zaczęły się w Radomiu już w październiku 1945 roku. Byliśmy pierwsi, a to wydarzenie w ogóle nie jest eksponowane – mówi dr Adam Duszyk. Po happeningu młodzież uczestniczyła w prelekcji na temat przebiegu, genezy i konsekwencji wydarzeń z 1945 roku. Wykład wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Miernik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • „Kochanowski” na wysokim miejscu. Z technikami gorzej

  12 miejsce w kraju zajęło VI liceum im. J. Kochanowskiego w Radomiu w rankingu „Perspektyw”. To skok o 8 pozycji w porównaniu do roku ubiegłego. W rankingu techników jest gorzej. Radomski „Elektronik”, który jeszcze dwa lata temu był 8, teraz zajął 51 miejsce.

 • Muzeum Kochanowskiego w Czarnolesie w nowej odsłonie

  Po trzech miesiącach przerwy znów czynne jest muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Placówka zyskała nowe atrakcje dla zwiedzających.

 • Przez Radom przeszedł XIII Marsz Wolności

  „Legiony to...” - pod takim hasłem odbył się w Radomiu Marsz Wolności. Marsz zorganizowała społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

 • 105 na 105-lecie. Jubileusz Kochanowksiego

  105 kilometrów i 105 przeczytanych tekstów. W ten sposób młodzież i nauczyciele postanowili uczcić 105. rocznicę powstania swojej szkoły, czyli VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej