Dzisiaj jest: 25 Września 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

8 osób podtrutych tlenkiem węgla

wtorek, 18 październik 2016 16:29
Dział: Wiadomości
Autor 

Do zdarzenia doszło w kamienicy przy ulicy Mickiewicza. Życiu poszkodowanych, w tym 6 dzieci, nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

 

Straż Pożarną wezwali mieszkańcy kamienicy. - Po dojeździe na miejsce, strażacy przystąpili do dokonywania pomiarów. W jednym z mieszkań nasze urządzenia pomiarowe potwierdziły obecność tego gazu – mówi kapitan Konrad Neska, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. W mieszkaniu, w którym stwierdzono podwyższone stężenie tlenku węgla przebywało 8 osób. Wśród nich 6 dzieci w wieku od 2 miesięcy do11 lat. - Mieszkańcy nie chcieli opuścić lokalu. Ewakuacja została przeprowadzona dopiero przy pomocy policji – dodaje kapitan Konrad Neska. Mieszkanie ogrzewane było piecem kaflowym. Według straży pożarnej, to właśnie niesprawny piec był prawdopodobną przyczyną pojawienia się tlenku węgla. Cała rodzina została przewieziona do szpitala. Matka dzieci trafiła do Warszawy do komory hiperbarycznej. - Ci państwo, czyli dwie osoby dorosłe i sześcioro dzieci, zostali przebadani przez lekarzy i wypisami w dobrym stanie zdrowia ze szpitala – informuje Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Ale – jak mówi doktor Piotr Roczniak, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Józefowie – nawet lekkie podtrucie tlenkiem węgla może w konsekwencji doprowadzić do późniejszych powikłań. - Nawet takie podtrucia, które przebiegają bez utraty przytomności, stanowią duży problem. One w pewnym momencie tak upośledzają funkcje centralnego układu nerwowego, że stajemy się mniej sprawni intelektualnie – wyjaśnia Piotr Roczniak. Przy okazji wypadku w kamienicy na ulicy Mickiewicza wraca temat zakupu dla Radomia komory hiperbarycznej. To urządzenie, w którym stosuje się między innymi tlenoterapię przyśpieszającą dezaktywację tlenku węgla. - Komora hiperbaryczna jest wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń. Mówię tutaj o schorzeniach takich jak zespół stopy cukrzycowej, trudno gojące się rany, nagła głuchota i oczywiście zatrucia tlenkiem węgla – mówi Piotr Roczniak. Najbliższa komora hiperbaryczna znajduje się w Warszawie. W przypadku podtrucia czy zatrucia tlenkiem węgla, czas w którym zastosowana zostanie tlenoterapia ma kluczowe znaczenie dla uratowania zdrowia, a nawet życia. Sprawa zakupu komory hiperbarycznej dla Radomia rozbija się o pieniądze. Koszt jednoosobowej komory typu „monoplace” to 150 tysięcy dolarów, czyli około pół miliona złotych. Jak mówi Tomasz Skura, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie, placówki na taki wydatek nie stać.

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Seniorzy 65 plus otrzymają czujniki czadu

  Zakład Doskonalenia Zawodowego – Centrum Kształcenia Zawodowego w Radomiu dostarczy radomskim seniorom – za darmo – czujniki czadu. ZDZ wygrał konkurs na przeprowadzenie wśród seniorów 65 plus, kampanii o niebezpieczeństwach związanych z tlenkiem węgla. Konkurs ogłosił Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego.

 • Odznaczenia i awanse dla radomskich strażaków

  Róża Domańska od prawie 60 lat wykonuje zawód księgarza. To właśnie ona prowadzi księgarnię im. Witolda Gombrowicza i to ona wymyśliła też muzeum pisarza we Wsoli W Resursie Obywatelskiej odbył się benefis Róży Domańskiej.

 • Strażacy ugasili pożar składowiska śmieci

  Ponad 40 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasiło i gasi ogromny pożar składowiska śmieci na Wincentowie w Radomiu. Pożar wybuchł popołudniu w niedzielę. Jak mówią strażacy, to jeden z najtrudniejszych pożarów jaki gasili w ostatnim czasie.

 • 4 maja strażacy obchodzą swoje święto

  W Polsce obchodzony jest od 2003 roku. Dzień świętego Floriana, który co roku przypada 4 maja. Tego dnia swoje święto obchodzą także strażacy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej