Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Pielęgniarki w sporze. Będzie strajk?

piątek, 10 kwiecień 2015 16:26
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomskie pielęgniarki w sporze zbiorowym z dyrekcją. Pielęgniarki przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Żądają m.in. 1500 złotych podwyżki do podstawy wynagrodzenia.

Pisma z postulatami Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych i Związku Zawodowego Położnych otrzymał już między innymi Andrzej Pawluczyk, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Pielęgniarki wystosowały swoje żądania do dyrekcji szpitala na Józefowie i w Krychnowicach, a także do zarządzających w innych szpitalach regionu radomskiego. Tym samym pielęgniarki przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Żądania są różne i dotyczą poprawy warunków pracy i płacy. Dyrekcja zwraca uwagę przede wszystkim na żądania płacowe. Pielęgniarki i położne chcą 1500 złotych podwyżki do podstawy wynagrodzenia. - Żądana podwyżka jest tak wysoka, że nie sądzę żeby którykolwiek zakład był w stanie te żądania spełnić – twierdzi Andrzej Pawluczyk, dyrektor szpitala miejskiego w Radomiu. Pielęgniarki – jak mówi przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu przy Tochtermana – są świadome sytuacji finansowej szpitala. Ale ich zdaniem dyrekcja powinna wpływać na decyzje odgórne. Potrzebne są regulacje systemowe. - Nie ma żadnych regulacji. Fundusz pomiął nas zupełnie. Dyrektor robi to, co musi robić, ale na nas nakładane są dodatkowe obowiązki, które nie są stricte obowiązkami pielęgniarskimi. Wykonując je, zaniedbujemy właściwe zadania – mówi Anna Trzaszczka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu przy Tochtermana. Taki stan rzeczy powoduje, że z polskich szpitali do pracy za granicą odchodzą młode pielęgniarki – dodaje. - W naszym szpitalu średnia wieku pielęgniarek to 48 lat, a położnej to 50 lat. Jeśli nie będzie radykalnych rozwiązań, które przyciągną młode dziewczyny do pracy, to załamanie systemu nastąpi bardzo szybko – ostrzega Anna Trzaszczka. Aktualnie w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym zatrudnionych jest około 600 pielęgniarek i położnych. - Średnie wynagrodzenie pielęgniarek to 3400 złotych brutto – informuje dyrektor. Strony są już po pierwszych negocjacjach i rokowaniach. - Nie doszliśmy do porozumienia – mówi Andrzej Pawluczyk. Teraz dyrekcja, pielęgniarki i położne wezmą udział w mediacjach z udziałem mediatora zewnętrznego. Terminu jeszcze nie ustalono. Strony muszą wybrać niezależnego mediatora. Pielęgniarki liczą, że mediacje przyniosą oczekiwane rozstrzygnięcia, ale mają też plan awaryjny, który – w ostateczności – zakłada strajk.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Mieszkańcy protestują w sprawie programu drogowego

  Mieszkańcy ulic, które zakwalifikowano przez władze miasta do utwardzenia w tym roku w ramach Radomskiego Programu Drogowego, a które później zostały z budżetu wyrzucone, protestują. A politycy przerzucają się winą. Platforma Obywatelska obwinia opozycję za to, że drogi nie zostaną utwardzone. Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina natomiast, że PO także poparła budżet, z którego wyrzucono program drogowy prezydenta. Przewodniczący dodaje, że lista dróg do utwardzenia w tym roku jest otwarta.

 • Protest przeciwko S12

  Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

 • Lekarze będą pracować krócej. Władze szpitali: damy radę

  W całej Polsce, także w Radomiu lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Zarówno w szpitalu miejskim, jak i w lecznicy na Józefowie ze strony zarządzających pada zapewnienie, że nie spowoduje to paraliżu. Choć może być mniej komfortowo.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej