Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław

PiS tłumaczy powody zerwania rozmów z Airbusem

piątek, 07 październik 2016 19:00
Dział: Wiadomości
Autor 

Radom nigdy nie był częścią pakietu offsetowego firmy Airbus, więc teraz nic nie straci – przekonują posłowie PiS. Dziś tłumaczyli powody zerwania negocjacji z producentem Caracali.

 

Decyzja o zerwaniu rozmów z Aribusem wywołała w Radomiu burzliwą dyskusję. Prezydent miasta wyrażał żal z powodu utraconej szansy na inwestycje. - To jest zła informacja dla naszego miasta. Zła w kontekście tego wielkiego projektu, o którym rozmawialiśmy wiele miesięcy temu. Był to projekt pro-rozwojowy. Mówię tu konkretnie o powołaniu do życia „wyżyny lotniczej” - mówił w środę Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Do sprawy odniosła się także radomska Nowoczesna. Jak piszą jej przedstawiciele, „rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny prowadzi działania przeciwko Radomiowi. Dzieje się to przy kompletnej bierności radomskich parlamentarzystów oraz Prezydenta Miasta”. Nowoczesna uważa, że parlamentarzyści PiS nie mają odwagi stanąć w obronie Radomia. Tymczasem dziś parlamentarzyści PiS tłumaczyli w Radomiu powody zakończenia negocjacji z firmą Airbus. Te negocjacje pierwotnie miały zakończyć się już w lutym. Jak przekonuje Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej strona francuska przedłużała rozmowy i to właśnie Francuzi je zerwali, nie realizując podjętych na początku negocjacji zobowiązań. - Jedną z kości niezgody była sprawa dotycząca transferu technologii i budowy zakładu produkującego prochy wielobazowe w Pionkach. To jest jedyna inwestycja jaka została wpisana do propozycji offsetowych – mówi Wojciech Skurkiewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Poseł PiS informuje także, że w pakiecie offsetowym proponowanym przez Airbus Helicopters nigdy nie było Radomia. W ramach offsetu Airbus nie planował lokowania u nas żadnej produkcji związanej ze śmigłowcem Caracal. - W dokumentach dotyczących zakupu śmigłowca wielozadaniowego, ani w dokumentach bezpośrednio związanych z MON, ani w dokumentach offsetowych nawet raz nie występuje nazwa naszego miasta – mówi poseł Wojciech Skurkiewicz. Ale w październiku 2015 roku Sebastian Magadzio, prezes Airbus Group Polska zapewniał w Radomiu, że jeden z elementów wyposażenia śmigłowca Caracal będzie produkowany w naszym mieście. Chodzi o przekładnię, która została opracowana przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu. Prorektor uczelni profesor Wojciech Żurowski jest przekonany, że mimo zerwania przez rząd rozmów z Airbusem, produkcja przekładni nie jest zagrożona, podobnie jak i współpraca UT-H z tą firmą. - Z informacji, które posiadam, to producentem całej wciągarki będzie jedna ze światowych firm produkujących wyposażenie do śmigłowców i samolotów. Natomiast część przekładniowa ma być produkowana w Radomiu. W którym zakładzie, to jeszcze nie wiadomo. Rozpatrywane były trzy lokalizacje: firmy GGG, PMP i Radmot – mówi profesor Wojciech Żurowski, prorektor radomskiego uniwersytetu. Prezes firmy Airbus Grup Polska także już dawno temu dementował informacje o tym, że w Radomiu miałaby powstać jakaś nowa fabryka. Teraz, choć rozmowy zostały zerwane, o brak w propozycjach offsetowych Radomia radomscy posłowie PiS obwiniają m.in. byłą premier Ewę Kopacz. - Czy ówczesna premier Ewa Kopacz może odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie dopełniła staranności żeby nasze miasto było bezpośrednio wymieniane w dokumentach offsetowych? – pyta poseł Wojciech Skurkiewicz. O to samo posłowie PiS pytają prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Dziś w rozmowie telefonicznej zapytaliśmy prezesa Airbus Group Polska Sebastiana Magadzio czy w obecnej sytuacji firma nadal zamierza współpracować z radomskim uniwersytetem i produkować u nas część do wyciągarki. Jak usłyszeliśmy, do czasu wydania oficjalnego komunikatu firma Airbus niczego nie chce komentować.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PO pracuje nad programem „Polska seniora”

  Godne życie, zdrowe życie, aktywne życie – na tych trzech filarach Paltforma Obywatelska chce oprzeć program „Polska Seniora”. Jego założenia konsultowane są w środowiskach seniorów. W Radomiu o programie „Polska seniora opowiadały posłanki PO:Anna Białkowska, Marzena Okła-Drewnowicz, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Anna Wasilewska.

 • Radni PO: "Mieszkanie Plus to klapa"

  Radni Platformy Obywatelskiej chcą żeby miasto odzyskało tereny przy ulicy Tytoniowej przekazane do potrzeb rządowego programu Mieszkanie plus. Radni PO przygotowują specjalną uchwałę, w której będą chcieli przekazania tej działki spółce Administrator pod budowę tanich mieszkań pod wynajem w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego.

 • Konwoje wstydu jadą przez Polskę. Szybka reakcja prezesa PiS

  Po całej Polsce jeżdżą tzw. „konwoje wstydu”, które informują Polaków o nagrodach finansowych jakie otrzymali ministrowie rządu premier Beaty Szydło. Konwój pojawił się także w Radomiu. Chyba spełnił swoją rolę bo Jarosław Kaczyński, prezes PiS zapowiedział oddanie przez ministrów otrzymanych nagród na rzecz... Caritas.

 • Oświadczenie PiS

  Oświadczenie parlamentarzystów PiS Ziemi Radomskiej w sprawie przebudowy Wojska Polskiego:

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej