Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan

Ruszyła kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

piątek, 07 październik 2016 18:39
Dział: Wiadomości
Autor 

Rozpoczęła się kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Jej celem jest przekonanie najmłodszych i ich rodziców, że elementy odblaskowe poprawiają bezpieczeństwo po zmroku.

 

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie i w Szkole Muzycznej w Radomiu zainaugurowano kampanię „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych z tej szkoły otrzymali od organizatorów kampanii zestawy odblaskowe. - To jest ten okres kiedy zaczyna się plucha i rano, kiedy dzieci wychodzą do szkoły jeszcze może być ciemno. Po południu także może być ciemno – mówi Dariusz Piątek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu. Oprócz rozdawania zestawów odblaskowych, równie ważna jest edukacja dotycząca bezpieczeństwa. Na szczęście coraz większa grupa dzieci wie, że odblaski są potrzebne. Uczniowie Szkoły Muzycznej podczas inauguracji kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, uczestniczyli także w trzech panelach edukacyjnych: jazdy na rowerze po torze przeszkód, obejrzeli film o zasadach bezpieczeństwa oraz uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy. - To jest drugi element kampanii. Wprowadziliśmy pierwszą pomoc. Wykwalifikowani ratownicy pokazują jak tej pomocy udzielać – dodaje Dariusz Piątek. Partnerem kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. - Od 15 lat są prowadzone tego typu akcje. Mamy świadomość, że poprzez zabawę możemy przekazać dzieciom i młodzieży ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Łącznie w ramach kampanii na całym Mazowszu organizatorzy chcą odwiedzić ponad 100 szkół. - W pierwszej kolejności chcemy dotrzeć do tych szkół, które są zlokalizowane przy drogach o dużym natężeniu ruchu. Do końca tego roku chcemy przeprowadzić 100 takich akcji i w każdej takiej akcji bierze udział od 300 do 350 dzieci – mówi Krzysztof Łaptaszyńki, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Bezpieczeństwa Publicznego. To będą placówki zarówno w mniejszych, jak i w większych ośrodkach. Bo wbrew pozorom problem widoczności dzieci po zmroku nie dotyczy tylko obszarów wiejskich. A statystyki znów są niepokojące. - Przez lata wydawało się wszystkim, że jest bezpiecznie i że tych wypadków śmiertelnych jest mniej. Niestety statystyka z tego roku pokazuje, że tych wypadków jest znowu więcej – mówi Dariusz Piątek. Akcja w szkołach adresowana jest bezpośrednio do dzieci, ale poprzez nie także do rodziców. - Dotrzemy z naszą ideą nie tylko do dzieci w tych ponad 100 akcjach w szkołach, ale także do ich rodziców. Bo to rodzic powinien pilnować żeby dziecko przed wyjściem do szkoły na przykład założyło kamizelkę odblaskową - mówi Waldemar Kuliński, sekretarz województwa mazowieckiego. Akcja będzie trwała mniej więcej do maja przyszłego roku. W regionie radomskim obejmie minimum 10 placówek jeszcze w tym roku i kilkanaście w przyszłym.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny w Kozienicach

  W Radomiu i na terenie powiatu radomskiego trwa akcja „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. W czwartek w zajęciach z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które organizuje radomski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach.

 • Radomskie SLD świętowało wejście do Unii Europejskiej

  O kolejnej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej przypominali radomianom 1 maja na Palcu Corraziego także członkowie radomskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

 • Odblaski trafiły do uczniów PSP nr 1 w Radomiu

  Autobusu radomskiego PKS-u uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru komory silnika. Do zdarzenia doszło około godziny 15 na ulicy Maratońskiej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

 • Jesteś widoczny z WORD

  Ponad stu uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 w Radomiu otrzymało odblaski w ramach kampanii „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zaprezentowali uczniom zasady bezpieczeństwa na drodze i zachęcali do noszenia odblasków.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej