Dzisiaj jest: 10 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel

Pamiątki po mistrzu dla Radomia

piątek, 30 wrzesień 2016 17:10
Dział: Wiadomości
Autor 

Cztery pudła bezcennych pamiątek po mistrzu olimpijskim Kazimierzu Paździorze trafiły do Radomia. Przekazała je rodzina mistrza na prośbę władz miasta. Wkrótce pamiątki będą mogli obejrzeć wszyscy kibice.

 

- To bezcenne pamiątki – podkreśla sekretarz miasta Rafał Czajkowski. - Mamy złoty medal olimpijski i pas mistrza Europy. Ale pamiątek jest o wiele więcej. Niektóre budzą po prostu wzruszenie. Jak fotografie z podpisami Papy Stamma i Kazimierza Paździora. Negocjacje z rodziną mistrza trwały kilka miesięcy. Był bowiem pomysł, aby pamiątki przejął Polski Komitet Olimpijski. Ostatecznie jednak rodzina mistrza zdecydowała się na współpracę z jego rodzinnym miastem. W staraniach o pozyskanie pamiątek pomagał Stanisław Dobosz, który przed kilkunastu laty nawiązał kontakt z Kazimierzem Paździorem. - To był wspaniały człowiek. W sporcie zdobył wszystko, potem został inżynierem, ukończył też studia prawnicze – przypomina Stanisław Dobosz, wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego. Władze Radomia zamierzają utworzyć izbę pamięci Kazimierza Paździora. Miejsce nie jest jeszcze przesądzone, ale najbardziej prawdopodobną lokalizacją wydaje się hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Chcemy, aby Radom dobrze się kojarzył – mówi Rafał Czajkowski. - Kazimierz Paździor to radomianin, wielki sportowiec, który może stanowić przykład dla wszystkich. Kazimierz Paździor urodził się w Radomiu. Był wychowankiem i zawodnikiem Broni Radom. Zdobył złoty medal olimpijski w Rzymie, był też mistrzem Europy i dwukrotnie mistrzem Polski. W 2004 roku otrzymał godność Honorowego Obywatela Miasta Radomia. Zmarł w 2010 roku we Wrocławiu.

 

 

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Trzy razy złoto

  Trzy tytuły mistrza Mazowsza kadetów zdobyli zawodnicy radomskich klubów podczas turnieju w Płocku. Pierwsze miejsce w tych zawodach oznaczało także kwalifikację do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

 • Bezpartyjni podzieleni. Rafał Czajkowski kandydatem ORSB

  Rafał Czajkowski, były sekretarz miasta jest kandydatem Ogólnopolskiego Ruchu Samorządowego Bezpartyjni na prezydenta Radomia w tegorocznych wyborach samorządowych. W skład ORS-u wchodzi także Mazowiecka Wspólnota Samorządowa, która reprezentuje ten ruch na terenie Radomia.

 • „Noc Zemsty” i wielki rewanż

  Michał Żeromiński stoczy w sobotę rewanżową walkę z Łukaszem Wierzbickim. Będzie to jeden z pojedynków podczas imprezy Polsat Boxing Night.

 • Młodzieżowe złoto Agaty

  Agata Kaczmarska zdobyła w Rumunii złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy. W finale radomianka pokonała wysoko na punkty reprezentantkę Turcji.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej