Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Mieszkanie Plus – pilotażowy program w Radomiu?

środa, 28 wrzesień 2016 17:20
Dział: Wiadomości
Autor 

Pierwsze tanie mieszkania na wynajem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus mogą powstać w Radomiu. Taką propozycję złożył miastu Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Członkiem zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości jest Tomasz Siwak, radomianin, wcześniej prezes Portu Lotniczego. To stąd pomysł, żeby pilotażowy program budowy mieszkań na wynajem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus ruszył właśnie w Radomiu. W ramach tego programu państwo chce pomagać niezamożnym i średnio zamożnym rodzinom w dostępie do mieszkania. - Samorząd wnosi do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego nieruchomość wyposażoną w media i dobrze zlokalizowaną, robimy projekcję finansową, potem moja spółka finansuje inwestycję – mówi Tomasz Siwak, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Potem te mieszkania są wynajmowane. Koszt czynszu ma wynosić od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Czyli mieszkanie o powierzchni ok. 50 metrów będzie można wynajmować za średnio 750 złotych miesięcznie. Jak informują politycy Prawa i Sprawiedliwości, Bank Gospodarstwa Krajowego już wystąpił z propozycją współpracy do prezydenta miasta, Radosława Witkowskiego. - BGK poprzez swoją spółkę BGK Nieruchomości której mam przyjemność być wiceprezesem złożył panu Radosławowi Witkowskiemu propozycję, że Radom mógłby być objęty pilotażowym programem Mieszkanie Plus. Prezydent otrzymał projekt listu intencyjnego w tej sprawie – mówi Tomasz Siwak. Prezydent Radomia potwierdza, że taki list otrzymał. I wstępnie wyraża zainteresowanie propozycją banku. - Otrzymałem list intencyjny z BGK Nieruchomości, to bank krajowy który realizuje rządowy program Mieszkanie Plus. Ja jestem zainteresowany, żeby na terenie Radomia powstawało jak najwięcej mieszkań o różnej formie własności – mówi Radosław Witkowski. Jak przypomina prezydent, gmina także zamierza realizować własny program, który pomagałby młodym, mniej zamożnym rodzinom w wynajęciu przez nie mieszkania. Ten program ma ruszyć w 2017 roku, ale zdaniem prezydenta oba te programy, rządowy i samorządowy, mogą się uzupełniać. Na razie jednak, jak mówi Radosław Witkowski, list intencyjny z banku jest pewną ramą, którą trzeba teraz będzie wypełnić treścią. - I o tę treść przedstawicieli BGK Nieruchomości będziemy pytać, bo ja mam wrażenie, że ten program to na razie jedynie prezentacja przygotowana w Power Poincie czy wypowiedzi medialne. A my, żeby zaoferować jakieś nieruchomości do tego programu, musimy mieć wszystkie informacje – tłumaczy Radosław Witkowski. Tomasz Siwak liczy na to, że Radom wyrazi wolę uczestniczenia w pilotażowym programie. - Wydawało mi się, że prezydent jest zainteresowany tym programem. Zdziwiłbym się, gdyby nie był. Nakłady ze strony samorządów czy skarbu Państwa to są tylko nieruchomości, nie ma wkładu finansowego, więc jest to dość bezpieczne i wygodne dla samorządów – uważa Tomasz Siwak. Gdyby tak się stało, i gdyby miasto przekazało na cel budowy tanich mieszkań na wynajem uzbrojony grunt, to pierwsza taka budowa mogłaby ruszyć za rok.

 

 

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej