Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Rower miejski w Radomiu. Wkrótce przetarg

czwartek, 22 wrzesień 2016 16:55
Dział: Wiadomości
Autor  Joanna Komarnicka

W połowie października ogłoszony zostanie przetarg na system roweru miejskiego. System ma zacząć działać na wiosnę. Władze miasta chcą, żeby w Radomiu utworzonych zostało minimum 15 baz rowerowych.

 

System roweru miejskiego testowany był w Radomiu w ubiegłym roku. Tzw. bazowe stacje stanęły wówczas przy dworcu PKP, na Placu Jagiellońskim oraz początkowo przy lotnisku, a potem na Borkach. Testy trwały miesiąc. Potem miasto przeprowadziło konsultacje. Pytało radomian, czy chcą w mieście takiego rozwiązania. - Z konsultacji społecznych jednoznacznie wynikało, że radomianie chcą roweru miejskiego – mówi prezydent miasta, Radosław Witkowski. To, że jest spore zainteresowanie tym rozwiązaniem pokazały także statystyki wypożyczeń. W ciągu testowego miesiąca rowery wypożyczone zostały ponad 1000 razy. Wówczas w systemie jeździło 30 rowerów, czyli każdy wypożyczany był średnio raz dziennie. Dlatego władze miasta w przyszłym roku chcą ten system wprowadzić na stałe. - W połowie października ogłaszamy przetarg i chcemy, żeby 1 kwietnia system wystartował – informuje prezydent Radomia. W zakresie rozwoju systemu miasto zakłada współpracę z przedsiębiorcami. Jedną z pierwszych firm, które będą wspierać projekt jest hipermarket E'Leclerc. W pobliżu tego marketu stanie stacja bazowa. - Kilka dni temu prezydent przyszedł do mnie z pomysłem, żeby jedną ze stacji zainstalować przy hipermarkecie. Ten pomysł jest dla mnie niesamowity – mówi Angelique Renard, współwłaścicielka hipermarketu E'Leclerc. Jak podkreśla pani Angelique, sama lubi jeździć na rowerze, więc nie trzeba było jej specjalnie namawiać. Zwłaszcza, że takie rozwiązanie już zna. - Ja dopiero od 8 lat lat mieszkam w Radomiu, wcześniej mieszkałam w Paryżu. Tam korzystałam z systemu roweru miejskiego jeszcze jako studentka. To wygodne rozwiązanie. Podchodzę pod stację, wypożyczam rower, jadę parę kilometrów drogą rowerową i oddaję w innym miejscu – opowiada Angelika Renard. Zainteresowanie projektem deklaruje także kilka innych firm, m.in. centrum handlowe M1. - Już w tej chwili posiadamy kilka zgłoszeń. Hipermarket E'Leclerc już zdecydował się na współudział w projekcie, ale są firmy, które też są zainteresowane – informuje Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Miasto nie zdradza, jaką kwotę byłoby skłonne przeznaczyć na wdrożenie systemu. Oczekuje na atrakcyjne oferty. Bo rower miejski docelowo powinien także zarabiać, a w każdym razie pokrywać przynajmniej część kosztów. - Szacujemy, że minimalna ilość stacji to 15. Średnio do każdej przypiętych jest 10 rowerów, czyli 150 rowerów to minimum – uważa wiceprezydent. Jak zapowiada władze miasta, preferowane będą firmy, które zaoferują większą ilość stacji bazowych.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej