Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Serca radomian. Nie każdy dba właściwie

piątek, 16 wrzesień 2016 14:40
Dział: Wiadomości
Autor 

Wrzesień jest miesiącem poświęconym sercu. Lekarze chcą zwrócić uwagę na ten, najważniejszy organ i zaapelować o większą dbałość. Wiele osób nadal słabo dba o serce – mówią medycy z radomskiego szpitala.

 

- Proszę tu spojrzeć. Widzi to pani? To zwężenie? Właśnie przez to pacjent ma bóle, utrudnione życie – opowiada Tadeusz Kalbarczyk, kardiolog ze szpitala miejskiego wskazując na monitory podczas przeprowadzanego tuż za ścianą zabiegu angioplastyki. - Zaraz wprowadzimy cewnik z balonikiem, który poszerzy tę tętnicę – dodaje lekarz. Był to zabieg angioplastyki u pacjenta po zawale. Zabieg planowany i standardowy dla tej jednostki. - Ten pacjent ma chorobę wieńcową. Jednym z objawów jest ból w klatce piersiowej wywołany zwężeniem tętnicy wieńcowej. To zwężenie zostało poszerzone. Pacjent nie powinien mieć już więcej dolegliwości – mówił tuż po zabiegu wykonujący go kardiolog Lech Kwieciński. Tego typu zabiegów, czyli znacznie ułatwiających i ratujących życie pacjentów w ciągu roku kardiolodzy ze szpitala miejskiego przeprowadzają około tysiąca. Dzięki temu w ostatnich latach znacznie zmalała umieralność w ostatniej fazie zawału. To dobra informacja, choć lepsza byłaby taka, że zawałów jest mniej, że radomianie bardziej dbają o swoje serca i nie doprowadzają do stanów ostatecznych. Niestety, kardiolodzy nie mają dobrych informacji. - Chorych jest dużo. Nasz styl życia, sposób odżywiania powoduje, że wiele osób walczy z miażdżycą i to w coraz młodszym wieku. Nie jesteśmy aktywni, chorujemy na cukrzycę, nadciśnienie. To wszystko nie sprzyja sercu - mówi Tadeusz Kalbarczyk. Tymczasem wiele od nas zależy – przekonują lekarze. Sport i właściwe odżywianie mają ogromny wpływ na jakość naszych serc. Zatem rower, spacer, jakakolwiek aktywność powinny stać się codziennością. Jeśli jednak dopadnie nas choroba to nie zwlekajmy z prośbą o pomoc. Lekarze alarmują: w ostatnim czasie na pogotowie potrzebujący zgłaszają się za późno. - To zastanawiające i niepokojące – mówi Tadeusz Kalbarczyk. - Duża liczba pacjentów czeka z bólem do rana, potem o własnych siłach idzie do przychodni. Stamtąd jest kierowana do nas i do nas przychodzi już bardzo późno – dodaje kardiolog. Stały, ciągły ból w klatce piersiowej to objaw, którego nie możemy bagatelizować. W takim wypadku należy natychmiast wezwać pogotowie – apelują lekarze. Wrzesień jest miesiącem poświęconym sercu i jego schorzeniom. Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. W związku z tym, w Radomiu w holu urzędu miejskiego, w najbliższy czwartek, 22 września każdy chętny będzie mógł bezpłatnie zmierzyć poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi, czyli wykonać badania ważne dla naszych serc.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej