Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Rozpoczęły się ćwiczenia „Radom 2016”

czwartek, 08 wrzesień 2016 16:47
Dział: Wiadomości
Autor 

W Radomiu pod kryptonimem „Radom 2016” trwają ćwiczenia obronne wszystkich służb odpowiedzialnych za działania kryzysowe w mieście. Pierwszego dnia ćwiczeń służby zmierzyły się z atakiem terrorystycznym na radomskie lotnisko.

 

Scenariusz ćwiczeń, które odbyły się dziś na Sadkowie zakładał, że jeden z pasażerów w terminalu lotniska znajduje podejrzaną paczkę. Pakunek zostaje sprawdzony przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. W paczce znajduje się podejrzana substancja, zatem zarządzona zostaje ewakuacja terminala i powiadomiona straż pożarna. - Nasze zadanie było takie, że dojeżdżamy do miejsca i wiemy, że jest substancja nieznanego pochodzenia. Możemy domniemywać, że była to substancja chemiczna niebezpieczna żrąca lub toksyczna – mówi starszy brygadier Sławomir Podsiadły, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Na miejscu pojawiła się jednostki sekcji ratownictwa chemicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 2 w Radomiu. - Strażacy maja być zabezpieczeni i przygotowani na wszelkie ewentualności. Próbki zostały zabezpieczone i przekazane do Sanepidu. Osoby, które miały kontakt z tą substancją zostały poddane dekontaminacji i przekazane pogotowiu ratunkowemu – dodaje starszy brygadier Sławomir Podsiadły. Według scenariusza ćwiczeń pozostawiony w terminalu pakunek był elementem szerszej akcji terrorystów, którzy chcieli przejąć kontrolę nad lotniskiem. Terroryści zamierzali dostać się na jego teren po staranowaniu furgonetką jednej z bram. Ich zamiar udaremnili policyjni antyterroryści. - Epizod na lotnisku w ramach sprawdzenia naszej gotowości do obrony cywilnej. Ćwiczenia zostały ogłoszone przez wojewodę w marcu tego roku – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Szefem sztabu kryzysowego była Dorota Sidorko, prezes Portu Lotniczego Radom. - Są to ćwiczenia koordynacji działań wszystkich służb. Takie ćwiczenia są także bardzo istotne i dla pracowników portu, którzy mają świadomość tego, że jeżeli jest jakieś zagrożenie, to wiedza co robić w danym momencie – mówi Dorota Sidorko, prezes spółki Port Lotniczy Radom. W ćwiczenia obok służb ratowniczych, zaangażowani są także pracownicy urzędu miejskiego, miejskich spółek, Sanepidu, Powiatowego Ośrodka Analiz Laboratoryjnych i WKU. - Będziemy po tych ćwiczeniach wyciągać wnioski, które oczywiście będziemy także omawiać żeby w przyszłości być przygotowanym na tego typu zdarzenia – mówi prezydent Radosław Witkowski. W piątek drugi dzień ćwiczeń. Terroryści zaatakują ujęcie wody na Malczewie.

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej