Dzisiaj jest: 4 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Opłaty w strefie niezgodne z prawem?

środa, 07 wrzesień 2016 16:17
Dział: Wiadomości
Autor 

MZDiK w Radomiu niezgodnie z prawem pobiera opłaty za parkowanie samochodów w obrębie strefy – twierdzi Roman Furciński, redaktor naczelny portalu radommoto.pl.

 

Roman Furciński jako pierwszy zwrócił uwagę na niezgodne z obowiązującym prawem zachowania kontrolerów MZDiK. - Zapis w uchwale Rady Miejskiej 180/2015 w sprawie strefy płatnego parkowania i pobierania opłat mówiący o tym, że opłaty pobiera się w każdym miejscu tej strefy, jest niezgodny z obowiązującymi przepisami – mówi redaktor naczelny portalu radommoto.pl. Te przepisy weszły w życie w lutym 2014 roku. Jak wynika z uchwały, opłaty postojowe w strefach płatnego parkowania mogą być pobierane jedynie pod warunkiem prawidłowego oznakowania miejsc parkingowych zarówno określonymi znakami pionowymi, jak i poziomymi. - Są na to wyroki sądowe: Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy i w Gdańsku, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z grudnia 2015 roku. Mamy także opinie kancelarii prawnej – dodaje Roman Furciński. Parking pod Urzędem Miejskim ma tylko jedno oznakowanie - pionowe. Kilkadziesiąt metrów dalej, na ulicy Kilińskiego oznaczenie strefy jest już prawidłowe: są znaki pionowe i poziome. Temat został poruszony także na ostatniej sesji Rady Miejskiej. - Należy wrócić do uchwały i ją poprawić, bo Roman Furciński ma rację. Upór urzędników niczemu dobremu nie służy. Mogą nastąpić roszczenia mieszkańców i będziemy mieli sporo kłopotów ze zwrotami niesłusznie pobranych pieniędzy – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu. Roman Furciński – jak mówi - od roku próbuje przekonać magistrat oraz MZDiK, że pobieranie opłat na wszystkich ulicach w strefie, także tych, gdzie nie ma miejsc parkingowych, i które są źle oznakowane jest niezgodne z prawem. Przewodniczący Rady Miejskiej jest tego samego zdania. - Nie mamy prawa wlepiać mandatów za parkowanie poza strefą płatnego parkowania. Tam Straż Miejska czy policja może wlepić mandat karny, ale opłaty za postój nie możemy pobierać – dodaje Dariusz Wójcik. Strefa płatnego parkowania działa w Radomiu od 2008 roku. To 27 ulic i 4 parkingi w centrum miasta. Łącznie to ponad 1600 miejsc parkingowych.

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Opłaty za parkowanie niezgodne z prawem?

    Czy MZDiK w Radomiu łamie prawo pobierając opłaty w strefie płatnego parkowania? Według partii „Wolność” - tak, bo MZDiK pobiera między innymi opłaty za parkowanie w miejscach do tego nie wyznaczonych.

  • Chcą niższych stawek w strefie

    Sojusz Lewicy Demokratycznej w Radomiu chce obniżenia stawek lub zniesienia opłat w strefie płatnego parkowania dla mieszkańców tej strefy. Wiceprezydent Konrad Frysztak uważa, że największym problemem nie są ceny abonamentów, a zbyt niska cena za godzinę postoju.

  • Strefa płatnego parkowania: taniej dla „eko”

    Właściciele samochodów z napędem elektrycznym będą płacić mniej za postój w radomskiej strefie płatnego parkowania. Sporo mniej. Ale takich samochodów nie jest dużo. Są też inne, już drobniejsze zmiany w strefie.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej