Dzisiaj jest: 1 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Natalia, Blanka, Eligiusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Gombrowicz kontra Sienkiewicz

sobota, 03 wrzesień 2016 14:42
Dział: Wiadomości
Autor 

Quo Vadis Henryka Sienkiewicza – narodowa sprawa, to i Narodowe Czytanie. Na mapie ogólnopolskiej akcji nie mogło zabraknąć Radomia. Ale w Radomiu Quo Vadis słuchali też krytycy polskiego noblisty.

 

Narodowe czytanie w Radomiu rozpoczął wiceprezydent Konrad Frysztak. W kolejce do przeczytania następnego fragmentu powieści czekali przedstawiciele urzędników, policji, świata sztuki, czy po prostu sympatycy twórczości Henryka Sienkiewicza. Twórczości, która wciąż bije rekordy popularności. Siłą jej oddziaływania fascynował się Witold Gombrowicz. Patron odbywającego się właśnie w Radomiu festiwalu literatury. Ale fascynacja graniczyła z krytyką i to w dosadnej formie. - Wykorzystaliśmy okazję i połączyliśmy Narodowe Czytanie z festiwalem – mówi Beata Drozdowska, dyrektor RKŚTiG Łaźnia. - W efekcie zorganizowaliśmy happening artystyczny. Z jednej strony czytający publicznie Sienkiewicza. Z drugiej pikieta i słowa Gombrowicza na temat noblisty. To była dobra okazja do dyskusji na temat roli literatury. - Gombrowicz wnikliwie przeczytał utwory Sienkiewicza. Dziś często znamy powieści naszego noblisty głównie z ekranizacji - zaznacza Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza. Przeciwnikom Sienkiewicza przyświecało hasło: „Sienkiewicz – ta katastrofa naszego rozumu”. Inne transparenty głosiły: „Kmicic pokaż teczkę”, czy „Zagłoba na dietę, Sienkiewicz na półkę”. - Warto poznać zdanie Gombrowicza. Cała impreza ma walory edukacyjne – zapewnia Beata Drozdowska. Ale tak na wszelki wypadek czuwał patrol Straży Miejskiej... A tak na poważnie to demonstracja miała oczywiście pokojowy charakter. O zadymie nie było mowy. - To impreza kulturalna – podkreśla Tomasz Tyczyński. Zadymy zostawmy politykom. Kultura poradzi sobie sama. Chodziło nam oczywiście o zwrócenie uwagi na literaturę. Narodowe czytanie odbyło się w Polsce po raz piąty. Akcję zainicjował w 2012 roku ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Dylan w przekładach. Noc muzeów we Wsoli

  Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na Noc Muzeów. Jak zwykle w tej placówce, ta noc odbędzie się o dzień wcześniej – 19 maja, w piątek. W tym roku program zbudowany został wokół tematyki przekładu literackiego. I w tym duchu m.in. - na początek wystąpi zespół Dylan.pl

 • Sienkiewicz nie tylko popularny

  Rozpoczęła się XIII Jesienna Akademia Literatury. Tegoroczny cykl spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej poświęcony jest twórczości polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza.

 • Krystyna Tkacz u Gombrowicza

  Muzeum Witolda Gombrowicza tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia zaprasza na koncert postświąteczny. Jak zapewniają pracownicy muzeum będzie to dobra muzyka z dobrym tekstem i w świetnym wykonaniu. Krystyna Tkacz zaśpiewa utwory m.in. Brechta, Osieckiej i Kulmowej.

 • Trąba w ataku na muzeum

  Niedzielna nawałnica nie oszczędziła Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Wystarczyło kilkanaście minut wichury, aby poważnym zniszczeniom uległ miejscowy park.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej