Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Skuterem bez uprawnień?

piątek, 02 wrzesień 2016 16:21
Dział: Wiadomości
Autor 

Przeważająca większość nieletnich użytkowników motorowerów jeździ po drogach bez uprawnień. To niebezpieczne – ostrzega policja. WORD zaś zamierza młodym ludziom ułatwić dostęp do punktów egzaminowania.

 

Kiedyś, żeby osoby przed 18 rokiem życia mogły poruszać się po drogach skuterem czy motorowerem, musiały mieć kartę motorowerową. 3 lata temu zmieniły się przepisy. Młodzi ludzie, po 14 roku życia, muszą mieć prawo jazdy kategorii AM. - Ta kategoria obejmuje skutery, te lekkie skutery, do 50 cm sześciennych, i quady – mówi Dariusz Piątek, dyrektor radomskiego WORD-u. Jednak od momentu wejścia w życie nowych przepisów, czyli od trzech lat, taki egzamin zdało u nas zaledwie 240 osób. Większość młodych ludzi poruszających się po drogach na skuterach nie ma do tego uprawnień. To może mieć tragiczne konsekwencje. - W ostatnim czasie doszło do dwóch tragicznych zdarzeń z udziałem młodych ludzi, 15- i 16-latka. Jeden z ginął na miejscu, drugi w wyniku obrażeń zmarł po przewiezieniu do szpitala. Obaj nie posiadali uprawnień do kierowania – mówi mł. insp. Krzysztof Bielecki, zastępca nacz WRD KWP w Radomiu. To najpoważniejsze konsekwencje. Ale mało kto, zwłaszcza z rodziców, zdaje sobie sprawę z tego, że są także konsekwencje prawne. - Artykuł 96 Kodeksu Wykroczeń mówi o tym, że właściciel, użytkownik pojazdu, który dopuszcza osobę nieposiadającą uprawnień podlega karze. Również młoda osoba, która porusza się motorowerem bez uprawnień jest narażona na podstępowanie przed sądem rodzinnym – przypomina mł. insp. Krzysztof Bielecki. Dlatego WORD zachęca młodych ludzi, żeby wyrabiali sobie takie uprawnienia. I żeby ułatwić ich zdobycie, chce tworzyć ośrodki egzaminacyjne w mniejszych miastach na terenie naszej części województwa. Taki ośrodek działa już w Zwoleniu. Pierwszy egzamin już się tu odbył. - Dobrze się stało, że tu jest możliwość zdawania takiego egzaminu, bo dzięki temu na pewno więcej osób taki egzamin będzie chciało zdać – uważa nadkom. Leszek Derlatka, zastępca komendanta policji w Zwoleniu. Egzamin zdał m.in. Dawid Kupis. Dawid ma 14 lat, motorowerem chce jeździć m.in. do swoich dziadków. - Na początku trochę się denerwowałem, ale potem nie było trudno – mówi Dawid. WORD w zakresie tworzenia nowych ośrodków ma wsparcie władz województwa. - Radomski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego prowadzi już rozmowy z samorządami. Jesteśmy teraz w Zwoleniu, a takie rozmowy są prowadzone m.in. w Kozienicach czy w Szydłowcu – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza Takie rozmowy prowadzone są także w Białobrzegach, Przysusze, Lipsku i Iłży. - Jesteśmy po rozmowach z niemal wszystkimi samorządowcami, mamy lokalizacje, szykujemy się, żeby sejmik mógł zatwierdzić nowe punkty egzaminowania – mówi Dariusz Piątek. Jak ocenia Dariusz Piątek, jest szansa, żeby część z tych punktów zaczęła pracę jeszcze w tym roku. WORD i policja przekonują też, że warto wydać kilkaset złotych na egzaminacyjne opłaty, bo bezpieczeństwo dzieci nie da się przeliczyć na pieniądze.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny w Kozienicach

  W Radomiu i na terenie powiatu radomskiego trwa akcja „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. W czwartek w zajęciach z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które organizuje radomski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach.

 • Odblaski trafiły do uczniów PSP nr 1 w Radomiu

  Autobusu radomskiego PKS-u uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru komory silnika. Do zdarzenia doszło około godziny 15 na ulicy Maratońskiej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

 • Jesteś widoczny z WORD

  Ponad stu uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 w Radomiu otrzymało odblaski w ramach kampanii „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zaprezentowali uczniom zasady bezpieczeństwa na drodze i zachęcali do noszenia odblasków.

 • Odblaski ratują życie

  Radomski WORD przekonuje, że warto nosić odblaski. Bo odblaski poprawiają bezpieczeństwo. Akcje „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” oraz „Wyprawka dla pierwszaka” to kontynuacje działań, które prowadzone były także w roku ubiegłym.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej