Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Chcą niższych stawek w strefie

środa, 31 sierpień 2016 17:39
Dział: Wiadomości
Autor 

Sojusz Lewicy Demokratycznej w Radomiu chce obniżenia stawek lub zniesienia opłat w strefie płatnego parkowania dla mieszkańców tej strefy. Wiceprezydent Konrad Frysztak uważa, że największym problemem nie są ceny abonamentów, a zbyt niska cena za godzinę postoju.

 

Strefa płatnego parkowania działa w Radomiu od 2008 roku. To 27 ulic i 4 parkingi w centrum miasta. Łącznie nieco ponad 1600 miejsc parkingowych. Za parkowanie w strefie muszą płacić także ci, którzy w jej obrębie mieszkają. Zdaniem SLD albo nie powinni płacić wcale, albo dużo mniej niż teraz. - Opłata roczna w Radomiu wynosi 100 złotych, a w Warszawie 30 złotych. Czyli da się obniżyć stawkę żeby miasto było przyjazne dla mieszkańców – mówi Marcin Dąbrowski, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radomiu. Ale jest jeszcze jeden problem. To ilość miejsc parkingowych. W godzinach szczytu brakuje ich dla mieszkańców strefy. Czyli nie mogą parkować samochodów w pobliżu miejsca zamieszkania. - Chcemy żeby mieszkańcy strefy płatnego parkowania, którzy mają problem z parkowaniem samochodów pod blokami w których mieszkają, albo płacili mniej za parkowanie albo w ogóle byli zwolnieni z opłat – dodaje Marcin Dąbrowski. Tymczasem zdaniem wiceprezydenta Konrada Frysztaka zmniejszenie opłat dla mieszkańców nic nie da, bo miejsc parkingowych nie przybędzie. Jego zdaniem problem leży w.. zbyt niskiej stawce godzinowej za parkowanie. - Dla mnie bezpośrednio problem dotyczy nie cen abonamentów, ale większym problem jest uwolnienie stawki. Czyli stawki maksymalnej za godzinę parkowania w strefie – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Czyli nie zwiększając opłaty dla mieszkańców strefy, należałoby podnieść opłatę za godzinę postoju. Teraz ta opłata wynosi – uśredniając – niecałe 3 złote. - Są parkingi gdzie nie ma żadnego samochodu i są miejsca gdzie tych aut jest bardzo dużo. Wydawałby się zasadnym żeby wprowadzić tam wyższą stawkę za parkowanie, która ograniczyłaby ten wjazd. Niestety na dziś ministerstwo nie uwolniło tej stawki – dodaje wiceprezydent Konrad Frysztak. Jak szacuje SLD wpływ do budżetu miasta z tytułu opłat abonamentowych wynosi około 30 tysięcy złotych rocznie.- To są żadne wpływy do budżetu miasta. Natomiast na pewno pomogą mieszkańcom w ratowaniu budżetów domowych – mówi Marcin Dąbrowski. Wiceprezydent Konrad Frysztak już zapowiedział przeliczenie wpływów z abonamentów. - Przeliczymy w najbliższym czasie abonamenty. Pod koniec 2016 roku przeanalizujemy ilość abonamentów, które są wydane dla mieszkańców Radomia – deklaruje wiceprezydent 1Konrad Frysztak. SLD chce także rozmawiać z przedsiębiorcami, którzy swoje biznesy prowadzą w strefie. Sojusz oczekuje, że mali przedsiębiorcy nie będą musieli ponosić dodatkowych opłat za postój samochodów dostawczych na czas wyładunku towarów.

 

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Trwa remont Placu Jagiellońskiego

  Prace wykonuje firma Rosa-Bud. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu. Koszt przebudowy to 6 milionów 400 tysięcy złotych.

 • Ostatnia konsultacja w sprawie inwestycji

  Radomski magistrat przygotowuje się do realizacji inwestycji pomiędzy ulicami Bema, Sowińskiego i Jasińskiego. O tym jak ma wyglądać ten teren na osiedlu XV-lecie przedstawiciele magistratu chcą porozmawiać w czwartek 26 kwietnia z mieszkańcami osiedla. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

 • Przebudowa alei Wojska Polskiego niezagrożona?

  „PiS niepotrzebnie straszy mieszkańców. Przetarg na przebudowę alei Wojska Polskiego jest niezagrożony” - tak wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak komentuje „rewelacje” przedstawicieli radomskiego Prawa i Sprawiedliwości, że miasto mimo podpisania umowy na dofinansowanie, nie jest gotowe na ogłoszenie przetargu na przebudowę alei Wojska Polskiego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej